AKCE: Doprava do balíkovny jen za 27 Kč

Jak vybrat nůžky na živý plot

Datum: 13.04.2014   |  
Nůžky na živý plot jsou velmi praktickým zahradním nářadím, které vám, při správném výběru, pomůže výrazně zkvalitnit úpravu okolí domu a ušetří i nemálo času.

Plotostřihy, jak se také nůžky na živé ploty nazývají, slouží k tvarování a seřezávání živých plotů a okrasných dřevin a vyrábí v široké škále provedení. Vybrat si tak můžete z nabídky elektrických, akumulátorových nebo benzinových modelů, stejně jako z modelů o různých délkách stříhací lišty a rozestupu nožů.

Pro úpravu živých plotů a větších okrasných dřevin se doporučují nůžky s délkou střihací lišty od 40 do 70 cm. Pro malé okrasné dřeviny jsou pak vhodnější jednoruční, akumulátorové nůžky na keře s lištou o délce 12 -20 cm.

Při vývoji tohoto zahradního nářadí je kladen velký důraz i na ergonomii a především na bezpečnost. Proto je většina modelů nůžek na živé ploty opatřena bezpečnostními spínači s rychlobrzdou.
V případě, že mají nůžky na živé ploty dvě úchopová madla, jsou obě vybavena bezpečnostními spínači, které musí být sepnuty současně, aby mohly nůžky začít pracovat. Jednoruční modely mají bezpečnostní pojistku vypínače, kterou je nutné před spuštěním nářadí stlačit.

   

Čím při výběru nůžek na živý plot začít


Důležitými parametry pro správnou volbu nůžek na živé ploty jsou:  
  • Typ a výkon motoru
  • Rozestup nožů
  • Délka střihací lišty


Mechanické nůžky na živý plot

Ruční, pákové nůžky na živé ploty jsou nejjednodušším nářadím pro úpravu živých plotů. Jsou však vhodné pro údržbu malé plochy,  zhruba okolo pěti metrů délky, nebo na tvarování detailů menších keřů s měkkým dřevem. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, jednoduchá konstrukce a dlouhá životnost.
jejich nevýhodou je menší rychlost práce, malá přesnost na rovných plochách a vysoká fyzická námaha. I mechanické ruční nůžky na živý plot se dnes vyrábí v několika kategoriích a cena kvalitních modelů může být až 1500 Kč.

-
   
 
Mechanické nůžky na živý plot
Gardena Comfort 700 T

teleskopická násada do 90cm
délka nožů 25 cm
 Mechanické nůžky na živý plot
Gardena 650 Comfort

násada délka celkem 65 cm
délka nožů 25 cm


Elektrické nůžky na živý plot

V případě, že máte na zahradě dobře dostupnou elektrickou energii, můžete použít plotostřih s elektromotorem napájeným elektrickým kabelem ze sítě 220 V.

Tyto nůžky jsou zejména vzhledem k poměru cena/výkon nejpoužívanějším typem. Elektrické plotostřihy na živé ploty a keře mají i nízkou hmotnost, takže s nimi mohou bez větší námahy, snadno pracovat jak ženy, tak i senioři. V této kategorii je i nejširší nabídka , co se týká délky pracovní lišty i rozestupu nožů. Elektrické nůžka na živé ploty jsou prostě tou nejoptimálnější volbou pro malé i velké zahrady s měkkými dřevinami a s tenčími větvemi.

Příkon motoru odpovídá délce pracovní lišty, tak aby se ani při stříhání větví o maximálním možném průměru motor nezastavil. Nejžádanější jsou motory o příkonu 450-700 W. Výkonné modely elektrických nůžek si poradí i se staršími , dřevnatými ploty se silnějšími větničkami.

Snad jedinou nevýhodou tohoto typu nůžek je nutnost manipulace s přívodním napájecím kabelem.

   
Elektrické nůžky na živý plot
BOSCH AHS 55-16
příkon 450 W, délka pracovní lišty 550 mm
hmotnost 2,6 kg, rozestup nožů 16 mm
 Elektrické nůžky na živý plot
BLACK and DECKER GT5055

příkon 500 W, délka pracovní lišty 550 mm
hmotnost 2,8 kg, rozestup nožů 22 mm

Aku nůžky na živý plot

Absolutní volnost bez omezení elektrickým kabelem nabízí akumulátorové nůžky na živé ploty . Díky moderním Li-Ion akumulátorům mají tyto nůžky srovnatelnou nebo nižžší hmotnost než klasické elektrické nůžky.

Doba práce na jedno nabití závisí na mnoha faktorech, jako jsou napětí a kapacita akumulátoru, stáří  akumulátoru, venkovní teplota, tloušťka větviček apodobně. Orientačně se může tato pracovní doba na jedno nabití, za ideálních podmínek, pohybovat podle modelu od cca 20 do75 minut.

Měřítkem výkonu pro akumulátorové nůžky na živý plot je velikost napětí. Čím je napětí vyšší, tím jsou nůžky výkonnější. Dalším měřítkem je kapacita akumulátoru, čím je vyšší, tím déle budou nůžky schopny pracovat na jedno nabití.

Hlavní nevýhodou tohoto zahradního nářadí je především vyšší pořizovací cena, která se pohybuje v cenové hladině mezi elektrickými a benzinovými modely.

   
 Aku nůžky na živý plot Gardena EasyCut 42
akumulátor NiMh 18 V, 1,6 Ah
délka pracovní lišty 420mm, rozestup nožů 16 mm
doba práce na jedno nabití až 60 minut
 Aku nůžky na živý plot Bosch AHS 48 LI
akumulátor LI-Ion 18 V, 2,0 Ah
délka pracovní lišty 480mm, rozestup nožů 15 mm
doba práce na jedno nabití až 75 minut


Benzinové nůžky na živý plot

Pro údržbu velkých živých plotů a v místech, kde není v dosahu elektrická energie jsou jednoznačně nejvhodnější volbou motorové nůžky na živé ploty poháněné benzinovým motorem. Díky vysokému krouticímu momentu, kterým tyto plotostřihy disponují, si snadno poradí i se silnými a pevnými větvemi živých plotů.

Za poměrně vysokou pořizovací cenu, však získáte kvalitní nůžky, s velmi dlouhou životností a vysokou odolností. Určitou nevýhodou, mimo pořizovací cenu, je i potřeba častější údržby, zejména spalovacího motoru.

 
Motorové nůžky na živé ploty  Hitachi CH55EPA(SM)
s benzinovým motorem o objemu 23,9 cm3, délka lišty 550 mm, natavitelný úhel lišty,
rozestup nožů 35 mm, rychlost řezání 0,83 m/s, hmotnost 5,2 kg.

Délka střihací lišty a rozestup nožů

Běžné délky pracovní lišt nůžek na živé ploty jsou od 40 do 70 cm. Volbu délky střihací lišty provádějte podle velikosti a složitosti upravované plochy.

Pro úpravu živých plotů a větších okrasných dřevin se doporučují modely s délkou
pracovní lišty 40 – 70 cm. Pro malé okrasné dřeviny  jsou pak vhodnější jednoruční akumulátorové nůžky s lištami  12 – 20 cm

Hodnota rozestupu nožů teoreticky vyjadřuje maximální průměr větve, kterou může daný model ustřihnout bez nutnosti zastavit motor proti přetížení. Pokud budete stříhat vetvičky blížící se maximálnímu rozestupu nožů vašich nůžek, budou mít nože tendenci k občasnému zasekávání a místo čistého řezu pak bude dodcházet spíš k "okusování". Toto nebezpečí hrozí hlavně u starších dřevnatých živých plotů. Proto doporučujeme vybírat nové nůžky na živé ploty s dostatečnou výkonovou rezervou.

Plotostřihy s kratšími lištami mívají běžný rozestup okolo 15 mm, výkonné modely s delšími lištami pak mají rozestupy nožů až 34 mm.

 Náš tip

Pokud upravujete živý plot ze smrků, počítejte dopředu s tím, že časem se průměr větví zvětší a díky pružnosti dřeva a kůry budou odolnější. Proto pro tento typ plotu zvolte co nejvýkonnější nůžky s větším rozestupem.Rozdíl mezi jednotlivými nůžkami může být i ve kvalitě materiálu a zpracování střihacích nožů. Kvalitnější modely mají odolné kalené nože broušené diamantem. Palce nožů – nepohyblivá část střihacích čepelí, jsou u lepších modelů vyřezávány laserem. Zdrsněný, vroubkovaný povrch tohoto řezu způsobuje lepší zachycení větve a tím i dokonalejší a čistší střih.


   
Detail střihací lišty nůžek na živé ploty
Pevná část - palec s vroubkovaným povrchem pro lepší zachycení větvičky
Pohyblivá část - nůž z kvalitní oceli
 Bezpečná ochrana konce střihací lišty
proti poškození tvrdými matriálySpeciální nůžky na živé ploty


Teleskopické

Pro stříhání vysokých živých plotů, doporučujeme speciální teleskopické nůžky na živé ploty. Ty umožňují díky prodloužení hlavní tyče pracovat ve výšce až 3,5 m. Naklápění pracovní lišta umožňuje v této výšce provádět bezpečně i vodorovné stříhání.

Výhody teleskopických nůžek ale oceníte i v opačném případě. Pokud potřebujete zastřihnout, delší, nižší plot, nebudete se k němu muset předklánět. Zkrácením  tyče a naklopením lišty provedete potřebnou úpravu komfortně ve stoje.

 
Aku teleskopické nůžky na živý plot 
BLACK and DECKER GTC800

akumulátor NiCd 18 V, 1,5 Ah, doba práce
na jedno nabití až 50 min. , rozestup nožů 12 mm,
hmotnost 3,2 kg, délka pracovní lišty 430 mm
Elekrické teleskopické nůžky na živý plot
Gardena HighCut 48
příkon 550 W, délka střihací lišty 48 cm,
rozestup nožů 27 mm, hmotnost 5,5 kg,
dostupnost až 3 m


Malé akumulátorové nůžky na keře a trávu

Především detailní tvarování a pro dokončovací práce můžete využít lehké akumulátorové nůžky na keře. Jejich nízká hmotnost a krátké čepele jsou přímo ideální pro snadnou a přesnou dokončovací práci.

Pokud si vyberete model u kterého lze vyměnit čepel na keře za čepel na trávu, získáte navíc univerzálního pomocníka nejen pro údržbu živých plotů a samotných keřů, ale i pro začišťování okrajů trávníku.

   
 Aku nůžky na keře
BOsch ISIO 3

akumulátor LI-Ion 3,6 V, 1,5 Ah, hmotnost 0,55 kg
rozestup nožů 8 mm, doba práce až 50 minut
Aku nůžky na keře
BLACK and DECKER GSL700
akumulátor Li-Ion7 V, 1,2 Ah, hmotnost 0,65 kg, rozestup nožů 8 mm, doba práce 60 minut Náš tip

Vzhledem k tomu, že nůžky na živý plot můžou, při nesprávné manipulaci, způsobit zranění, doporučujeme před začátkem práce, nejdříve pečlivě prostudovat návod k obsluze, kde najdete mimo jiné i informace o správné údržbě. Ta vám může významně prodloužit životnost tohoto zahradního nářadí.


Publikováno +Rucni-naradi.cz, 13.4. 2014

Novinky

AKCE | limitovaná edice nářadí Metabo Black Edition

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Exluzivní nabídka akumulátorového nářadí METABO v černé variantě z limitované edice Black Edition a s nadstandartní zárukou "Full ...

AKCE | Akumulátor zdarma k aku nářadí FESTOOL

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Pro zákazníky, kteří hledají kvalitní akumulátorové nářadí výrobce FESTOOL nabízíme k vybranému nářadí jeden 18V akumulátor o kapa...