Jak vybrat rotační sekačku na trávu

Sekačky na trávu jsou určitě nejpoužívanějšími zahradními stroji,  bez kterých si už dnes nedokážeme představit kvalitní údržbu trávníku. Základním a nejoblíbenějším typem sekaček pro úpravu málo členitých, rovinatějších trávníků, je jistě klasická rotační sekačka. Vodorovně rotující ocelový nůž této sekačky, který je u moderních konstrukcí navíc i speciálně tvarovaný, kvalitně a šetrně poseká váš trávník nejen do dokonalé roviny, ale i přesně nastavené výšky.

Jak se ale orientovat při výběru rotačních sekaček na trávu, když je v nabídce této oblíbené kategorie tak velké množství modelů a technických variant?  Aby výběr vaší rotační sekačky na trávu byl co možná nejjednodušší, shrnuli jsme ty nejdůležitější informace do následujícího přehledu.

Základem je plocha trávníku

Prvním a nejdůležitějším parametrem, podle kterého si zvolíte nejdříve šířku záběru sekačky a později také typ pohonu, je plocha vašeho trávníku.
Šířku záběru rotační sekačky na trávu určuje pruh posekané trávy za sekačkou. Jeho rozměr je daný délkou sekacího nože, umístěného ve svém středu na hřídeli motoru nebo převodovky.

Z dlouhodobých zkušeností odborníků vyplývají tato doporučení týkající se optimální šířky záběru k velikosti plochy trávníku:

 Plocha trávníku  Šířka záběru
 do 300 m2  32 -37 cm
 300–800 m2  40 - 42 cm
 600–1000 m2  45-47 cm
 nad 1000 m2  nad 47 cm


Délka nožů není u všech výrobců stejná jako v tabulce. Často se používají například i nestandardní rozměry. Doporučená plocha trávníku by pak měla zhruba odpovídat hodnotám nejbližší délky nože v tabulce.

 Náš tip

Šířka záběru má přímou vazbu na výkon motoru. Pokud chce výrobce ušetřit, použije na širší záběr slabší motor. V cenovém srovnání sekaček se stejným záběrem pak jeho sekačka vychází levněji, ale samozřejmě z důvodu trvalého přetížení motoru je její životnost podstatně kratší.


V žádném případě nedejte na rady „zkušenějších“ majitelů sekaček a neměňte kratší nože za delší, přestože se vám zdá, že se do sekačky bez problémů vejdou. Jednak dojde vlivem většího zatížení, opět k přetížení motoru a taky se bude sekačka výrazně ucpávat, takže k žádnému zlepšení výkonu.


Elektrický nebo benzinový motor?


Tradiční dilema výběru, které nemusí být až takový problém, jak se zdá na první pohled.
Základní pomůckou může být toto doporučení:

Plochy trávníku do 300 m2

Pro tyto rozlohy jsou vhodnější elektrické rotační sekačky. Zdrojem energie může být buď elektrická zásuvka s prodlužovacími kabely, nebo akumulátor. Akumulátorové rotační sekačky nabízí velkou volnost pohybu, tichý provoz a snadnou manipulaci, výměnnou za omezenou dobu provozu danou kapacitou akumulátoru a vyšší pořizovací cenu.

Plochy trávníku do 700 m2

I u této plochy jsou ještě stále výhodnější elektrické rotační sekačky, avšak už jen za určitých podmínek. Jednak je třeba dobrá dostupnost el. energie, s delšími prodlužovacími kabely a plocha trávníku by neměla být příliš členitá, často přerušovaná záhonky a keři. V tomto případě by totiž manipulace s elektrickou rotační sekačkou byla příliš náročná a neefektivní, nehledě na možnost poškození rostlin prodlužovacími kabely. Pro členitější trávníky o této rozloze budou pak už vhodnější menší benzinové motory.

Plochy trávníku nad 700 m2
jsou už vhodnější pro rotační sekačky s benzinovým motorem, i když při optimálním tvaru terénu a menší členitosti je stále možné použít i některé výkonné elektrické modely s širším záběrem. Manipulace s velmi dlouhými kabely však nemusí ale být až tak komfortní.

 Náš tip

 Pokud bydlíte v husté zástavbě, máte příliš členitý, avšak větší trávník okolo 600 m2 a hluk benzinového motoru by obtěžovaly vaše sousedy, můžete jako náhradu použít výkonné akumulátorové sekačky. Modely rotačních sekaček s akumulátory o napětí 36 V a kapacitou 2,0 Ah a více, by si měly na dvě nabití nebo na dva akumulátory poradit i s touto plochou. Jedním z takových modelů, který by si s podobným trávníkem poradil je například aku rotační sekačka Bosch Rotak 43 LI Ergoflex.

 

Akumulátorové rotační sekačky

 + 

 
velká volnost pohybu, tichý provoz, dobrá hmotnost, snadná manipulace, možnost použití více
akumulátorů i pro další stroje (podmínkou této koncepce je dodržení jedné značky jak strojů tak k nim doporučených akumulátorů), snadná údržba, nižší provozní náklady

 -


omezení doby práce kapacitou akumulátoru, vyšší hmotnost než u klasických elektrických sekaček, vyšší pořizovací cena

Elektrické rotační sekačky

 + 

 
nízké pořizovací náklady, tichý provoz, nejnižší hmotnost, dlouhá životnost, snadná údržba, nižší provozní náklady

 -


zhoršená manipulace vlivem prodlužovacích kabelů

Benzinové rotační sekačky

 + 

 
absolutní volnost, dlouhá doba provozu – omezena jen množstvím paliva, dlouhá životnost sekačky, možnost snadného sekání velkých ploch díky většímu záběru, možnost velkého výkonu motoru

 -


vyšší pořizovací cena, náročnější údržba, větší hmotnost a tím i horší manipulace, vysoká hlučnost a zplodiny

S pojezdem nebo bez pojezdu?


Velkým usnadněním při práci se sekačkou, hlavně na velkých a pravidelných plochách, může být i takzvaný pojezd. Jedná se vlastně o pohon kol sekačky, takže není potřebná příliš velká síla pro obsluhu.

Pojezd bývá zpravidla nabízený u benzinových sekaček, avšak i některé výkonnější elektrické modely rotačních sekaček tento praktický systém nabízí. Pokud budete vybírat sekačku s pojezdem, zvolte raději model s výkonnějším motorem, pojezd sekačky totiž spotřebuje i část výkonu motoru.

Pro ještě vyšší komfort mají některé modely i možnost nastavení více rychlostí pojezdu. Jedna, základní rychlost, nemusí totiž vždy vyhovovat všem. Například starší lidé rádi využijí pomalejší rychlost sekání pro větší kontrolu nad strojem. Nižší pojezdovou rychlost ale uvítáte i při sekání vzrostlejší trávy. Rychlost pojezdu se snadno nastavuje pomocí páky v několika stupních.

Co všechno umí rotační sekačky

  • sekání trávníku
  • sběr trávy a listí
  • mulčování

Hlavní funkcí sekaček je samozřejmě sekání trávníku. Kvalita střihu je závislá na více faktorech, ale ty nejhlavnější jsou kvalita, typ a nabroušení nože, otáčky motoru a rychlost pojezdu. Mimo tuto základní funkci umí rotační sekačky i sbírat posekanou trávu do sběrných košů. Většina modelů umí při vhodném nastavení výšky nože, pouze sbírat, třeba trávu po vertikutaci nebo i listí.
Další funkcí, kterou ale mají jen vybrané modely je tzv. mulčování.

Pokud byste nechali na trávníku zbytky normálně posekané trávy, zůstanou na jeho povrchu a začne se tak vytvářet nežádoucí travní plst. Ta trávník časem natolik „ucpe“, že se do kořenového systému trávy nedostane vláha, živiny ani dostatek vzduchu. Více o travní plsti a jejím odstraňování jsem psali v článku o provzdušňování a vertikutaci.

Pokud však sekačka umí mulčovat, speciálním tvarovaným nožem dvakrát rozseká trávu na velmi jemné kousky, které po vyhození na trávník zapadnou mezi travní výhonky. Tam pomalu zetlejí a vytváří tak další živiny pro půdu. Hlavní výhodou mulčování je však především to, že se posekaná tráva nemusí sbírat do sběrných košů a sekání je tak podstatně rychlejší.

Proto oceníte rotační sekačku s mulčováním především u trávníků s velkou plochou nebo tam, kde nemáte dostatek prostoru pro skladování posekané trávy. Mulčování sice není tak dokonalá údržba, jako sekání se sběrem, ale je to určitě dobrá cesta, jak rychle a s co nejmenší námahou udržovat docela kvalitní trávník.


 Náš tip

Mulčování se nemusíte bát, používá se běžně i na golfových hřištích mimo odpaliště a prostory s jamkou – greeny. Také většina městských parků  a veřejné zeleně po celé Evropě je udržována stejným způsobem.

 
Pro zvýšení kvality mulčovaného trávníku je dobré dodržovat pravidelné intervaly provzdušňování

 

Na co si dát při výběru rotační sekačky ještě pozor

Kvalitní nože

Jsou základem dobrého sestřihu trávníku. Je důležité, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů, které dlouho udrží ostří. Přestože není tráva tvrdá, nože se rychle tupí a měly by se tak brousit už zhruba po 15 hodinách sekání.

Ergonomie

Doporučujeme se při výběru soustředit především na madla a ovládání motoru. Madla by měla být nastavitelná tak aby jejich výška odpovídala potřebám všech, kteří budou se sekačkou pracovat. Důležitý je i jejich průměr a neklouzavý povrch v místě držení. Praktickou funkcí je i možnost sklopení celého madla. Nezabere pak tolik místa při skladování. Vypínání motoru nebo ovládání pojezdu by mělo být dobře dostupné pro menší i větší ruce, chod ovladačů by měl být hladký a jednoznačný a jejich umístění v patřičném dosahu vaší ruky.

Nastavení výšky sekání

Systémy pro nastavení výšky sekání mají většinou takzvané centrální nastavení, kdy se z jednoho bodu, pomocí páky, nastavuje vzdálenost celého podvozku od trávníku. Rozdílný bývá počet stupňů nastavení a celkový rozsah výšky sekání. Čím víc nabízí sekačka jednotlivých stupňů nastavení, tím více máte možností volby výšky sekání. Celkový rozsah sekání se většinou pohybuje v rozpětí 20 – 70 mm.

Jak tedy postupovat při výběru rotační sekačky?

 
  1. Podle plochy trávníku si zvolte vhodnou šířku záběru sekačky
 
     2.  Podle plochy, šířky záběru, terénu a členitosti si vyberte typ pohonu rotační sekačky


     3.  Z vybraných typů rotačních sekaček si podle potřeby vyberte vhodnější modely s doplňkovými
          funkcemi jako je pojezd, nebo mulčování


     4.  Při výběru nezapomeňte na dobrou ergonomii sekačky a kvalitní sekací nůž