Elektrické řetězové pily

Elektrické řetězové pily jsou praktickým a efektivním nástrojem pro řezání dřeva a provádění dalších zahradních činností. Díky elektrickému pohonu je možné tyto pily využívat i pro práci v interiéru. Zobrazit více

Výhody, které nabízí pořízení elektrické řetězové pily

  • Zajišťují tichý provoz, což je ideální pro použití v obydlených oblastech.
  • Jsou ekologicky šetrné, protože neprodukují výfukové plyny, což znamená menší znečištění ovzduší.
  • Elektrické řetězové pily jsou lehké, čím jsou snadno ovladatelné a nevyžadují žádný složitý startovací proces.
  • Mají nižší provozní náklady, protože nepotřebují benzín ani olej.

Jak na výběr elektrické řetězové pily

Při výběru elektrické řetězové pily dbejte na její výkon, délku lišty a dostupné bezpečnostní prvky, které Vám pomohou usnadnit práci a manipulaci s elektrickou řetězovou pilou.

Délka vodící lišty

Délka vodící lišty určuje, jak silné kmeny a větve můžete řezat. Kratší lišty jsou vhodné pro menší práci a pohybují se v rozmezí od 30 až do 35 cm. Naopak pro pořez silnějších kmenů jsou vhodné lišty o délce v rozmezí 4045 cm.

Příkon elektrické pily

Jmenovitý příkon udává sílu motoru elektrické pily a ovlivňuje rychlost a efektivitu řezání. Pro lehčí práce a nižší zátěž je vhodná příkon 1800 - 2000 W. Vyšší příkon nad 2000 W zajišťuje rychlejší a hladší řez.

Rychlost řezu, pro hladší řez

Maximální rychlost řezu udává, jak rychle se řetěz pohybuje kolem lišty. Rychlost řezu může být u elektrických řetězových pil až 17 m/sec. Čím vyšší rychlost řezu, tím zajišťuje rychlejší a hladší řez, ale může naopak zvyšovat riziko zpětného rázu. V takovém případě je vhodné se ujistit zdali má řetězová pila bezpečností funkci proti zpětnému rázu a okamžitou brzdu řetězu.

Hmotnost a intenzita hluku elektrické pily

Elektrické řetězové pily mají obvykle nižší hmotnost, která se pohybuje mezi 3 - 6 kg, což usnadňuje jejich manipulaci a snižuje únavu při práci. Při výběru je tedy vhodné zohlednit délku doby, po kterou plánujete s pilou pracovat.
Hlučnost elektrické řetězové pily se typicky pohybuje v rozmezí 85-110 decibelů (dB), což závisí na konkrétním modelu a výkonu pily. 

Bezpečnost práce při používání elektrické řetězové pily

Při práci s elektrickou řetězovou pilou je důležité nosit ochranné brýle, pracovní rukavice, které Vás budou chránit před úrazem. Případně můžete zvážit pořízení chráničů sluchu, která se doporučuje při dlouhodobé expozici hlučnosti nad 85 dB. 

Elektrické řetězové pily podle výrobce

Elektrické řetězové pily jsou dnes součástí širokého portfolia mnoha renomovaných výrobců. Mezi nimi patří například Black+Decker, Narex, Makita, Bosch a EinHell. Tyto značky nabízí široký výběr modelů, které se liší svým výkonem, konstrukcí a hlavně zaměřením - ať už na hobby nebo na profesionální využití. Společnosti jako EinHell a Black+Decker jsou známé svými cenově dostupnými modely, které jsou ideální pro domácí použití. Na druhé straně, pro náročnější a profesionální použití, jsou vhodné modely od společností jako jsou Makita, Bosch a Narex, které se vyznačují vyšším výkonem a robustností.


V případě, že při Vaší práci nebudete mít přístup k elektrické zásuvce nebo dobíjení baterie doporučujeme zvolit řetězové pily napájené akumulátorem.

7 položek celkem