RYCHLÉ DODÁNÍ: Zboží skladem do 15:00 expedujeme v den objednání ⚡

Vibrační brusky

Vibrační bruska se používá na broušení rovinných ploch vibrujícím brusným plátnem. Tento typ brusky patří mezi oblíbený nástroj kutilů tak i profesionálních řemeslníků. V naší nabídce naleznete také víceúčelové delta brusky nebo excentrické brusky.

Vibrační bruska patří mezi základní vybavení dílny pro práci. Hlavní uplatnění zvláště při práci se dřevem, tmely, plastem a kovem. Při práci se dřevem nebo kovem jsou tyto brusky nejčastěji využívány při povrchovém opracování před nátěrem nebo pro odstranění starého nátěru a při opracování kovu také pro odstranění koroze.

Výhody brusky s obdelníkovou základnou

Vibrační bruska dokáže opracovat povrch velmi jemně bez viditelných stop po broušení, při finální povrchové úpravě je však třeba dbát na minimální přítlak. Výhodou vibrační brusky s obdélníkovou základnou je, že se dostaneme do pravoúhlých koutů. Díky jemnému úběru při malém přítlaku je vhodná pro dokončovací práce. Pohyb brusné základny vzniká excentrickým vyosením pohonného ústrojí. Při broušení vznikají vibrace, které jsou obvykle alespoň částečně tlumeny vnitřními tlumicími antivibračními vložkovými systémy. Zbytek jemných vibrací na rukojeti dotlumí její pryžové překrytí, práce s moderními vibračními bruskami je tak mnohem pohodlnější než dříve a umožňuje delší práci bez nežádoucích omezení.

Způsob uchycení brusiva k vibrační brusce

U vibračních brusek je obvyklé uchycení brusiva pomocí svorek nebo pomocí suchého zipu. V posledních letech se v oblasti brusiva začíná více prosazovat brusné mřížky neboli brusná síťovina, jejíž výhodou je, že se povrch brusiva nezanáší prachem a má tedy lepší úběr po delší dobu než brusný papír. Další výhodou je univerzálnost brusné mřížky, u které nemusíte řešit, jestli sací otvory budou pasovat na konkrétní typ brusky, protože každý výrobce má různý počet a rozmístění sacích otvorů v brusné základně. Brusivo ve formě brusného papíru, plátna nebo brusných mřížek je trhu k dispozici v několika zrnitostech nebo hrubostech..

Použití a výběr brusných papírů pro brusku

Pro dosažení nejlepších výsledků se v závislosti na aplikaci doporučuje brousit ve třech až čtyřech krocích a podle typu materiálu začít vhodnou hrubší zrnitostí a postupovat k jemnější zrnitosti, přičemž bychom měli vynechat maximálně jednu zrnitost v řadě a poslední hrubost by měla sloužit pro finální dokončovací úpravu. Volba brusiva závisí na stavu a povrchu opracovávaného a na tom, čeho chceme dosáhnout.

Pokud budeme srovnávat starou podlahu a potřebujeme hlubší záběr, je volba brusiva diametrálně odlišná od situace broušení ohoblovaných desek, u kterých potřebujeme jen dokončovací úpravu před lakováním. Zbývá dodat, že výše uvedené platí pro základní aplikace v podmínkách domácí projektů a že například problematika broušení kovů je výrazně komplexnější a zahrnuje broušení pod vodou, návazné tmelení a použití podkladových barev.

  • Zrnitost P40 - velmi hrubé opracování dřeva
  • Zrnitost P80 - středně hrubé opracování dřeva
  • Zrnitost P100 - jemnější opracování dřeva
  • Zrnitost P120 - dokončovací opracování dřeva
  • Zrnitost P180 - finální velmi jemná povrchová úpravu
  • Zrnitost P240 - finální velmi jemná povrchová úpravu

Výrobci: