Jak vybrat strunovou sekačku

Strunové sekačky patří mezi základní a praktické pomocníky při údržbě většiny domácích trávníků a zahrad. Na trhu zahradní techniky existuje široká škála nejrůznějších typů a modelů strunových sekaček, přičemž jejich obliba u zákazníků neustále roste. Hlavní předností strunových sekaček (neboli vyžínačů) je především jejich velmi dobrá ovladatelnost a snadné použití, které oproti klasickým rotačním sekačkám umožňuje údržbu trávníku i v místech, kam už se s velkou sekačkou není možné bezpečně dostat.

Jak vybrat strunovou sekačku?

Podle čeho vybírat strunovou sekačku?

Náš tip
Strunové sekačky jsou vhodné především na dokončovací práce a příliš se nehodí k sečení rovných travných ploch. Struna sekačky, oproti klasickému noži na travním výhonku zanechává více roztřepené okraje a díky tomu tráva po pár dnech začne osychat a žloutnout. Strunové sekačky taktéž postrádají sběrný koš na posekanou trávu.

Výběr vyžínače podle značky


Elektrický nebo akumulátorový vyžínač

Mezi nejžádanější typy strunových sekaček patří stále klasické elektrické, nabízející výhodu nízkých provozních nákladů a velmi dobré cenové dostupnosti. Pokud však nemáte na zahradě přístup k elektřině, nebo je vaše zahrada příliš členitá na bezproblémové přetahování kabelu, doporučujeme pořízení spíše akumulátorového vyžínače, který je mezi běžnými zákazníky stále populárnější.

 • Elektrické
 • Nejprodávanější typ vyžínačů pro běžnou zahradní práci. Výhodou elektrických strunovek je především jejich nízká pořizovací cena a relativně tichý provoz. Svým výkonem se elektrické strunové sekačky hodí především na občasnou a kratší práci.
 • Akumulátorové
 • Stále populárnější typ vyžínačů. Akumulátorový zdroj nabízí výhodu svobodného pohybu a zároveň lehké konstrukce, jako u elektrických sekaček. Díky nutnosti pravidelného dobíjení akumulátoru se hodí převážně na menší, nebo členité zahrady.
 • Benzínové
  Ideální pro každodenní a časově náročnější využití. Oproti elektrickým sekačkám nabízí výhodu vyššího výkonu a svobody pohybu bez nutnosti připojení k síti. Nevýhodou je pak jejich náročnější údržba, cena a relativně vyšší hmotnost.
Aku strunová sekačka UniversalGrassCut 18

Ergonomicky skvěle vyvážená aku strunová sekačka Bosch UniversalGrassCut 18


Výkon motoru vyžínače

V nabídce výrobců jsou běžně elektrické strunové sekačky s příkonem v rozmezí od 250 do 1000 W. Pokud udržujete větší plochu zahrady, doporučujeme sekačku s vyšším výkonem. U akumulátorových strunových sekaček, platí stejné pravidlo jako u jiného akumulátorového nářadí. Čím je vyšší napětí akumulátoru, tím je motor výkonnější. Čím je vyšší kapacita akumulátoru, tím delší dobu bude sekačka pracovat na jedno nabití. Napájecí napětí u aku vyžínačů se pohybuje v rozmezí od 14,4 do 54 V.

 • 250 - 700 W
 • Méně výkonné elektrické modely na úpravy menšího trávníku a okrasných zahrad
 • 700 - 1000 W
 • Výkonnější elektrické modely na vzrostlejší trávu s houževnatějšími bylinami
  Náš tip
  Elektrické motory strunových sekaček na trávu jsou dimenzovány na občasnou, kratší práci. Často jsou opatřeny také bezpečnostní pojistkou motoru proti přehřátí. Na časově náročnější a každodenní práce je tak vhodnější použít model s benzinovým motorem. Na údržbu zarostlejší části zahrady s vysokou trávou a náletovými dřevinami je pak nejvhodnější pořízení speciálního krovinořezu. V omezené míře lze následně křovinořez využívat i jako strunovou sekačku.

  Šířka záběru strunové sekačky

  Zvolenému výkonu motoru odpovídá i šířka záběru sekačky. Vzhledem k tomu, že se jedná o dokončovací nářadí, nemají strunové sekačky příliš široký záběr. V případě potřeby přesného sečení jsou výhodnější sekačky s menším záběrem.

  • 20 - 25 cm
  • Nejčastější šířka záběru u modelů s nižším výkonem
  • 30 - 45 cm
  • Standartní šířka záběru u výkonnějších modelů
  Aku vyžínač STC1820EPC

  Aku vyžínač s nastavitelnou délkou teleskopické násady Black+Decker STC1820EPC


  Typ žacího systému strunové sekačky

  Nylonová struna kruhového průřezu je běžně umístěna v zásobníku uvnitř žací hlavy. Struny pro běžné sekání mají průměr od 1,5 mm. Pro zlepšení sekacího výkonu se občas používají i struny se složitějším průřezem s více řeznými hranami.

  • Jednostrunový
  • Z cívky se odvíjí jen jeden konec struny. Tento systém je vhodný pro údržbu především měkké trávy.
  • Dvoustrunový
  • Nejpoužívanější systém. Ze zásobníku v žací hlavě se odvíjí dva konce sekací struny. Výhodou je především vyšší efektivita.
  Náš tip
  U některých výkonnějších modelů je možné vyměnit žací hlavu za hlavu s extra silnou strunou. Tyto pevné struny mohou mít průměr až 3,5 mm a s jejich pomocí posekáte nejen vysokou trávu, ale i odolnější byliny. Extra silné struny nebývají navinuty na zásobníkových cívkách, ale upínají se jednotlivě a to přímo do speciální žací hlavy. Po jejich opotřebení se celá struna vymění. Speciálním žacím systémem strunových sekaček jsou také sekací plastové nože. Ty jsou mnohem odolnější než klasické struny a posekaná tráva není v místě useknutí tolik roztřepená. Plastové nože jsou však o něco těžší než klasické struny, proto se tento systém používá většinou u sekaček se středním a vyšším výkonem.

  Odvíjení struny ze zásobníku

  • Poloautomatické
  • Struna se odvíjí v délkových krocích po klepnutí žací hlavy o pevnou podložku a jejím roztočením, tento poloautomatický systém se často označuje jako systém „Tap and go“.
  • Automatické
  • Struna se sama odvíjí z cívky na potřebnou délku. Sečení tak probíhá vždy s maximální efektivitou.

  Ukázka výměny sekací struny u strunových sekaček Black and Decker


  Příslušenství pro usnadnění práce

  • Teleskopická násada
  • Nastavitelná teleskopická násada umožňuje strunovou sekačku libovolně nastavit přímo na míru obsluhy. Pokud má sekačka i úhlově nastavitelné madlo je pak individuální ergonomie téměř dokonalá.
  • Otočná žací hlava
  • Praktickým detailem, který přinese nejen zvýšený komfort při práci, ale i kvalitnější úpravu okrajů trávníku je otočná žací hlava. Při vertikálním začišťování okrajů trávníku stačí otočit celou žací hlavu o 90° a pokračovat plynule v sekání bez nutnosti natáčet celou sekačku. Ještě vyšší komfort při vertikálním sekání pak nabízí postranní pojezdové kolečko nebo opěrný kluzák.
  • Pojezdová kolečka
  • Lehká plastová kolečka umožňují výrazně zjednodušit a zpřesnit horizontální práci se strunovou sekačkou. Většinou se jedná o dvě malá plastová kolečka. Některé modely jsou vybaveny také speciálním malým podvozkem se čtyřmi kolečky, která umožňuje pohodlné a přesné sekání i menších rovných ploch.
  Bezpečnost při práci 
  Po zakoupení sekačky věnujte velkou pozornost bezpečnostním předpisům, noste ochranné brýle a nepoškozenou pevnou obuv. Pokud při práci odlétne kousek struny, může vám způsobit velmi vážné poranění.