Bezuhlíkové aku vrtací šroubováky DeWALT

Nový trend v elektrickém ručním nářadí

Dlouhou dobu společnost DeWALT sbírala podrobné informace od zákazníků, kteří dlouhodobě používají při práci aku nářadí. Cílem bylo zjistit, co od tohoto typu nářadí požadují a jaké parametry jsou pro ně nejdůležitější. Výsledky průzkumu pak shrnuli do tří hlavních bodů, které jim naznačily, jakým směrem mají ve vývoji ručního nářadí DeWalt pokračovat.

Hlavní požadavky na kvalitní aku nářadí, vybrané zákazníky:

1. Prodloužení provozní doby na jedno nabití akumulátoru
2. Zlepšení výkonu motorů
3. Co nejlepší ergonomie a zlepšení ovladatelnosti


Na základě tohoto zadání, vznikla ve vývojovém oddělení DeWalt zcela nová kolekce aku vrtacích šroubováků s moderními bezuhlíkovými motory, označená DeWALT XR Lithium ION Brushless.

Konstrukce bezuhlíkových motorů DeWALT

Oba motory, jak klasické tak bezuhlíkové, jsou konstrukčně téměř shodné, jen jejich funkce je obrácená.
U uhlíkového motoru se rotační pohyb tvoří napájením magnetu rotoru. Rotor se pak roztáčí následným působením opačných pólů permanentních magnetů statoru. K přenosu napětí na rotor se používají třecí uhlíky, které přenáší napětí na rotující komutátor. Při tření těchto dvou součástí dochází nejen k velkému zahřívání a energetickým ztrátám, ale i k opotřebování a častým poruchám.
U bezuhlíkové konstrukce motoru je princip obrácený. Hybnou silou je polarizace magnetů statoru, které jsou řízeny pomocí elektronických obvodů. Permanentní magnety bez napětí, jsou naopak součástí rotoru. Bezuhlíkový motor je díky zjednodušené konstrukci celkově lehčí a kompaktnější než klasický elektromotor.


 

 

 Klasický elektrický motor

Bezuhlíkový motor DeWalt


Odstraněním problematických součástí - uhlíků a komutátoru, se podařilo u nových motorů dosáhnout vynikajících parametrů, které následně umožnily i další změny v konstrukci nových produktů DeWalt.

V provnání s klasickými motory, dosahují nové bezuhlíkové motory DeWALT

až o 39% nižší pracovní teplotu

až o 57% vyšší výkon

až o 167% delší dobu provozu 

 

 
Porovnání výkonu nářadí DeWALT  - motor bez uhlíků a motor s uhlíky

 

Technické novinky kolekce DeWALT XR Lithium ION Brushless 

Menší a kompaktnější motor, s napájením 14,4 nebo 18 V, umožnil i další změny v konstrukci. Aku vrtací šroubováky DeWALT XR Lithium ION Brushless se tak staly nejen výkonným, ale i velmi pohodlným elektrickým ručním nářadím.
Nový přepracovaný plastový kryt nářadí dostal moderní ergonomický tvar s rukojetí o menším průměru. Přitom se změnila poloha těžiště a podařilo se zkrátit i celkovou délku nářadí, u některých modelů až o 19 mm. Výsledkem těchto změn je vysoký pracovní komfort. Nejen že se nářadí velmi dobře drží, ale stejně dobře se sním manipuluje i při práci v omezených prostorech. Při přepracování vnějšího tvaru krytu došlo i na optimalizaci proudění chladícího vzduchu uvnitř konstrukce, který nyní chladí důležité zahřívané komponenty s vyšší účinností.

 

Systém chlazení DeWALT


Kryty modelů s bezuhlíkovým motorem jsou vyrobeny s ohledem na průběh
ohřevu a chlazení nářadí

Uvnitř krytů jsou žebra a kanály, které usměrňují proudící vzduch přes důležitá místa uvnitř nářadí

Nasávání studeného vzduchu začíná od spodní části základny a prochází kolem ovládacího modulu a nakonec vychází z nářadí okolo čela motoru

 


Důležitou novinkou v konstrukci nové řady je modul inteligentního spínače, který optimalizuje ovladatelnost nářadí při práci a výrazně zvyšuje celkový pracovní komfort. Jeho funkce umožňuje plynulejší rozběh otáček na počátku práce a následné zrychlení při dokončení operace.
Pomocí druhého elektronického modulu je ovládán utahovací moment. S jeho pomocí je nyní možné regulovat utahovací moment vpřed i vzad podle individuálních požadavků - např. zvolit vyšší moment na zpětný chod při povolování šroubů.

Výkonnější akumulátory s novou technologií mají při menších rozměrech a hmotnosti vyšší výkon a jsou dodávány v kapacitách 2,0 nebo 4,0 Ah. Model s kapacitou 4,0 Ah je navíc opatřený praktickým indikátorem stavu nabití baterie.
 Nové je i umístění pomocného LED svítidla a to na dolní části rukojeti. Tento způsob osvětlení zajistí dostatek světla, i v případě, když držíte nářadí druhou rukou u sklíčidla.

Typickými představitely nové kolekce jsou např. modely DeWALT DCD795D2 - dvourychlostní bezuhlíkový příklepový šroubovák napájený Li-ion akumulátorem 18V / 2.0 Ah, nebo DeWALT DCD732D2 - dvourychlostní bezuhlíkový šroubovák napájený Li-ion akumulátorem 14,4V / 2,0 Ah


 
 
 


Díky použití moderních bezuhlíkových motorů DeWALT se podařilo zlepšit zejména důležité parametry a tím byly i splněny požadavky zákazníků na moderní a kvalitní akumulátorové nářadí.
Při práci s aku vrtacími šroubováky DeWALT XR Lithium ION Brushless oceníte dlouhou pracovní dobu na jedno nabití akumulátoru, lehký a kompaktní tvar s úzkou ergonomickou rukojetí, vysoký výkon s regulovaným spouštěním a širokou škálu příslušenství.