Provzdušňovač a vertikutátor

Datum: 06.03.2014 |
Každý se na jaře touží nadechnout a ne jinak je to i s vaším trávníkem.
Po zimě se totiž objeví mezi výhonky nové trávy takzvaná travní plsť, kterou tvoří mechy, plevele, odumřelé části rostlin, zbytky listí a uschlé posekané trávy.

V případě špatné údržby trávníku může mít vrstva travní plsti tlouštku i několik centimetrů. Navíc je natolik hutná a nepropustná, že se přes ni ke kořenovému systému trávy nedostane nejen voda a živiny, ale ani dostatek, tolik potřebného vzduchu. Pokud se tyto nečistoty včas neodstraní, může váš trávník začít chřadnout, vysychat nebo se na něm objeví plísně a houby, pro které je travní plsť přímo živnou půdou.
  
  Chytrý provzdušňovací a čistící systém
Bosch Jet-Collect

Dovnitř dutého provzdušňovacího válce je hnán tlakový vzduch, který prochází ven perforacemi v blízkosti provzdušňovacích drápků. Tím výrazně usnadňuje jejich čištění od travní plsti, která pak snadněji putuje do sběrného koše. Očištěné drápky jsou tak velmi rychle připraveny vyčesávat další nečistoty z trávníku.


Pro zdravý trávník je také důležité i pravidelné omlazení formou nařezání travního drnu, který se pak výborně rozrůstá, jeho kořeny jsou hlubší a snadno se zahušťuje.

Pro tuto nezbytnou údržbu trávníku se používají dva typy strojů, které jsou velmi podobné a kterým se říká, trochu záhadně, provzdušňovač  a vertikutátor.  S jejich pomocí zvládnete snadno zbavit trávník problematické travní plsti a současně oživit travní drn jemným nařezáním.


A - Vertikutátory

Mají na hřídeli rotoru úzké kovové nože, které se rotací jemně, zhruba 2-3 mm, zařezávají do travního drnu. Při vertikutaci dochází i k odstraňování travní plsti.

V nabídce se objevují i univerzální vertikutátory, které jsou kombinací obou systémů. Tyto stroje mají nejen rotační buben s nařezávacími noži pro vertikutaci, ale i další výměnný, s drápky z pružinové oceli, pro provzdušnění.

Provzdušnění je ale možné provádět i klasickým vertikutátorem, pokud si nastavíte nože na nulovou nebo plusovou výšku nožů. Ty pak nezasahují do travního drnu, ale jen na jeho povrch. Tento způsob však není tak dokonalý, jako provzdušnění pomocí pružinových drápků.

Vertikutaci provádějte nejlépe na začátku a konci vegetačního období, tedy na jaře a na podzim

B - Provzdušňovače

Mají na rotační ose, nebo bubnu, jako pracovní nástroj, drápky z pružinové oceli, které dokáží podle nastavení výšky výborně vyčesat mech, listí i celou travní plsť z trávníku.
Provzdušnění je šetrnější způsob než vertikutace a tak se může provádět i častěji, zhruba po každém 3 sekání.


 Náš tip


Nejvhodnější období je na jaře přelom březen duben a na podzim v průběhu září.
Zhruba 2 týdny před vertikutací trávník pohnojte a před samotným frézováním ho posekejte zhruba na 3 cm.


Vlastní provzdušňování i vertikutaci provádějte v okamžiku, kdy není půda příliš ani příliš suchá, ale ani mokrá, aby nedocházelo k vytrhávání vlastní trávy. Nejlepší doba je 3-4 dny po dešti.


Po dokončení vertikutace trávníku je nejlepší doba pro hnojení, případně dosetí trávy.  Hnojiva jsou samozřejmě na jaře a na podzim rozdílná.


Vertikutaci provádějte jednou v podélném směru, pokud však budete po vertikutaci dosívat travní semeno, udělejte ji jednou podélně a jednou příčně. Trávník se tak víc naruší a je větší pravděpodobnost dobrého zakořenění.


Pokud jste koupili dům se starším, zanedbaným trávníkem, můžete výjimečně jarní vertikutaci provézt hned dvakrát po sobě zhruba po dvou týdnech.


Nebojte se, že po vertikutaci vypadá trávník trochu jako poškozený, stačí dobrá závlaha, hnojení a za pár týdnů bude trávník ještě hezčí a kvalitnější než dřív.


Zbytky travní plsti nenechávejte na trávníku zybtečně dlouho a vždy je pečlivě seberte.
Po skončení provzdušňování i vertikutace trávník dobře zavlažujte, aby nedošlo zasychání kořínků!

Jak vybrat správný vertikutátor

Prvním a základním kritériem by pro vás měla být plocha trávníku, kterou chcete ošetřovat. Od její velikosti totiž závisí především pohon vertikutátoru.

Typ pohonu vertikutátoru

  • Pro malé plochy do 150 m2, použijte ruční vertikutační hrábě, nebo malý elektrický vertikutátor s jednou nápravou
  • Na střední plochy v rozsahu 150-800  m2 se nejvíc hodí klasický elektrický vertikutátor. Pokud je však tento trávník bez dostupnosti elektrické energie, může ho nahradit i menší benzinový vertikutátor
  • Pro velké travnaté plochy nad 800 m2 jsou určitě nejvhodnější variantou benzinové vertikutátory se čtyřdobým motorem.

   
    elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000
    s jednou nápravou
elektrický vertikutátor Bosch AVR 1100
se dvěma nápravami
 

Elektrický vertikutár

Je lehčí a levnější než motorový a pokud ho budete používat pro doporučenou velikost plochy, dlouho vám vydrží. Kvalitní elektrické vertikutátory se vyrábí s příkonem zhruba od 1 do 1,6 KW.
Příkladem moderního vertikutátoru s mnoha prektickými detaily je elektrický vertikutátor Bosch AVR1100. Určitým omezením, tohoto typ, je nutnost použití dlouhého elektrického kabelu, který může překážet. Tento kabel však může být stejný, jaký používate na sekačku.


Benzinové vertikutátory

Pro neomezenou práci na velké a členité ploše, bez starostí o dlouhý kabel jsou nejvhodnější benzinové vertikutátory. Kvalitnější modely mívají většinou čtyřdobé motory o výkonu zhruba 2,5 až 4 HP (koňské síly). Tento výkon spolehlivě postačuje pro potřeby vertikutace. Benzinové modely jsou však hlučnější, dražší a náročnější na údržbu.

 Náš tip


Při výběru výkonu vertikutátoru, počítejte raději s rezervou. Motor pak nebudete zbytečně přetěžovat a vydrží vám delší dobu.


Počet nožů vertikutátoru a šířka záběru

Šířka záběru je většinou pevně daná a je spojená s výkonem motoru
  • u menších vertikutátorů, se slabším motorem bývá šířka menší zhruba od 27 cm

  • výkonnější vertikutátory můžou mít šířku záběru 35-45 cm.
Počet frézovacích nožů je spíš záležitost cenové úrovně. Levnější modely mají méně nožů na šířku záběru, pak je někdy potřeba provádět vertikutaci podélně i příčně. Dražší a výkonnější modely mají nože kvalitnější a je jich na rotoru více.  


Nastavení hloubky vertikutace

Nastavení se může provádět buď plynule, nebo po určitých, předem daných stupních. Ačkoli by se zdálo, že je plynulé nastavování lepší, vychází výška u pevně nastavených hodnot z nejpoužívanějších rozměrů při vertikutaci a provzdušnění. Také pevný nastavovací mechanismus je jednodušší a méně poruchovější.

 
 Dvojbřité vertikutační nože


 Náš tip


Vertikutační nože jsou vyráběny z kvalitních materiálů, časem se však ztupí a je potřeba je vyměnit. Zjistěte si, jak snadná je jejich výměna a jestli jsou tyto nože dostupné jako náhradní díly. Také si zjistěte, jestli není náhodou nutné vyměnit celý válec, jehož pořizovací cena je vyšší.


Lepší modely vertikutátorů mají sběrné koše. Informujte se, že je tento koš v ceně balení, nemusí to být vždy. Ideální objem je zhruba 50 L, protože travní plst je mnohem objemnější než posekaná tráva. Vyčesanou travní plsť můžete ale posbírat i pomocí sekačky a jejího sběrného koše.


Při vertikutaci dávejte pozor na kameny a betonové nebo dlážděné okraje trávníku. Nože se o ně mohou snadno ztupit nebo poškodit

Jak vybrat správný provzdušňovač

Pro výběr pohonu a konstrukce provzdušňovačů platí podobná pravidla jako pro vertikutátory. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoúčelový stroj, vyplatí se samostatný provzdušňovač tehdy, pokud se o váš trávník staráte opravdu pečlivě a pravidelně, nebo pokud už máte vertikutátor, který neumožňuje dobré provzdušnění.  
Provzdušnění by se totiž, oproti vertikutaci, mělo opakovat pravidelně v relativně krátkých intervalech.

 
 Elektrický provzdušňovač Black and Decker GD300

Nabídka produktů


STANLEY gola sada
NAREX-pily


youtube