AKCE: Doprava do balíkovny jen za 27 Kč

Provzdušňovač a vertikutátor

Datum: 06.03.2018   |  

Každý se na jaře touží nadechnout, váš trávník nevyjímaje. Po zimě se ale mezi čerstvými výhonky objevuje takzvaná travní plsť. Tu tvoří mechy, plevele, odumřelé části rostlin a zbytky listí. Pokud se o trávník nestaráte, vrstva plsti může být silná i několik centimetrů. Navíc je téměř nepropustná, takže se přes ni ke kořenům nedostane voda, živiny ani vzduch. Zanedbávaný trávník tak začne chřadnout a vysychat, nebo se na něm objeví plísně a houby, pro které je travní plsť přímo živnou půdou.

Trávník můžete pročistit pomocí dvou na první pohled podobných strojů: provzdušňovače a vertikutátoru. Oba zbaví trávník plsti a mechů, každý však jiným způsobem. Vertikutátor se zařezává svými ostrými čepelemi do půdy, pročišťuje tak trávník od mrtvých částí rostlin a zároveň načechrává půdu. Oživuje tak travní drn do hloubky. Provzdušňovače nezasahují přímo do hlíny, ale pomocí hustého systému drápků sbírají odumřelé části rostlin a mechů.

A - Vertikutátory

Vertikutátory mají na hřídeli rotoru úzké kovové nože, které se jemně zařezávají zhruba 2-3 mm do travního drnu a odstraňují travní plsť. Nejlepší je pročistit trávník na začátku a konci vegetačního období, tedy na jaře a na podzim. Pokud hledáte lehký a skladný přístroj, doporučujeme Gardena EVC 1000.

B - Provzdušňovače

Provzdušňovače mají na rotační ose ocelové drápky, které dokáží výborně vyčesat mech, listí i plsť z trávníku. Výhodou celého procesu je, že jde o výrazně šetrnější způsob než vertikutace. Můžete jej proto provádět častěji, zhruba po každém třetím sekání. Výborným přístrojem za dostupnou cenu je například Black and Decker GD300.

Provzdušnění lze při nastavení minimální délky čepelí provádět i s pomocí vertikutátoru. Tento způsob však není tak dokonalý.

C - Provzdušňovač a vertikutátor v jednom

V naší nabídce si můžete vybrat i ze dvou univerzálních přístrojů, které kombinují oba systémy: Bosch AVR 1100 BOSCH ALR 900. Tyto stroje mají k dispozici jeden rotační buben s nařezávacími noži pro vertikutaci a druhý výměnný s drápky pro provzdušnění. 


 Tip: Jak na provzdušňování a vertikutaci


Nejvhodnější období pro vertikutaci je na jaře na přelomu března a dubna a na podzim v průběhu září.

Zhruba 2 týdny před vertikutací trávník pohnojte a před samotným frézováním ho posekejte zhruba na 3 cm.

Provzdušňování i vertikutaci provádějte v době, kdy půda není příliš ani příliš suchá, ale ani mokrá, aby nedocházelo ke zbytečnému vytrhávání zdravé trávy. Nejlepší doba je 3-4 dny po dešti.

Po vertikutaci je ideální půdu pohnojit a doset. Hnojiva pro jaro a podzim by se měla samozřejmě lišit.

Vertikutaci provádějte jednou v podélném směru. Pokud ale budete dosívat, projeďte trávník ještě jednou příčně. Zvyšujete tím pravděpodobnost dobrého zakořenění.

Pokud jste koupili dům se starším, zanedbaným trávníkem, můžete výjimečně jarní vertikutaci provézt hned dvakrát po sobě zhruba po dvou týdnech.

Nebojte se, že po vertikutaci vypadá trávník oslabeně. Stačí dobrá závlaha, hnojení a za pár týdnů bude trávník krásnější než předtím.


Po skončení provzdušňování i vertikutace trávník dobře zavlažujte, aby kořínky nezasychaly.Jak vybrat vertikutátor

Hlavním kritériem výběru vertikutátoru by mělo být, o jak velkou plochu se budete starat. Na menší plochy mohou být vhodnější jednodušší modely, protože se díky nízké váze a vysoké mobilitě snadno dostanou i do hůř dostupných míst. U větších ploch však doporučujeme sáhnout po výkonnějších kusech.
 

1. Podle pohonu

 

 • Na malé plochy do 150 m2 stačí ruční vertikutační hrábě nebo malý elektrický vertikutátor s jednou nápravou.

 • Na střední plochy o rozloze 150-800  m2 se nejvíc hodí klasický elektrický vertikutátor.

 • Pro velké travnaté plochy nad 800 m2 jsou nejvhodnější variantou benzinové vertikutátory se čtyřdobým motorem. 


  2. Podle počtu nožů a šířky záběru

 • Šířka záběru se odvíjí od výkonu motoru. Pokud máte menší trávník, můžete ocenit menší vertikutátor se záběrem do 27 cm. U plochy nad 200 m2 doporučujeme výkonnější přístroje se šířkou 35-45 cm.

 • Počet frézovacích nožů bývá přímo úměrný kvalitě stroje. Levnější modely mají méně čepelí na šířku záběru. Jedna vertikutace tak často nestačí a trávník musíte ošetřit ještě jednou příčně. Dražší a výkonnější modely mají nože ostřejší a odolnější vůči otupení.
 •   

  3. Podle počtu náprav


     
      Elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000
      s jednou nápravou
  Elektrický vertikutátor Bosch AVR 1100
  se dvěma nápravami


   Tip: Nepřetěžujte motor

  Při výběru výkonu vertikutátoru, počítejte raději s rezervou. Motor pak nebudete zbytečně přetěžovat a vydrží vám delší dobu.

  Pokud máte drobnější přístroj, dejte čas na odpočinek. Rozdělte si plochu, kterou chcete obdělat, do více časových úseků.


  Nastavení hloubky vertikutace

  Délku čepelí nastavíte buď plynule, nebo po předem daných stupních. Doporučujeme využít druhou variantu, celý proces je pak jednodušší, plynulejší a dospějete tak k lepšímu výsledku.

   


   Tip: Ostré nože jsou základ


  Vertikutační nože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Při častém kontaktu s půdou a drobnými kameny se ale i ony časem ztupí a  bude třeba je vyměnit. Zjistěte si proto, zda lze čepele zakoupit samostatně a jak komplikovaná je jejich výměna. Také zjistěte, jestli nebude spolu s noži nutné vyměnit celý válec, jehož pořizovací cena je vyšší.

  Některé modely vertikutátorů mají sběrné koše. Informujte se, zda jsou součástí balení. Ideální objem je zhruba 50 L, protože travní plst je mnohem objemnější než posekaná tráva. Vyčesanou travní plsť můžete posbírat i pomocí sekačky a jejího sběrného koše.

  Při vertikutaci dávejte pozor na kameny a betonové okraje trávníku. Nože se o ně mohou snadno ztupit nebo poškodit  Co je to vertikulátor? 

  Tuto otázku si často zmateně pokládá řada zahrádkářů a není divu. Na internetu koluje velké množství zkomolených názvů vertikutátoru. Zákazníky mnohdy matou dokonce i e-shopy, které uvádí přístroj pod chybným názvem.  Žádný vertikulátor však neexistuje. Správný je pouze jeden název a to vertikutátor.  Jak vybrat správný provzdušňovač

  Pro výběr pohonu a konstrukce provzdušňovačů platí podobná pravidla jako pro vertikutátory. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoúčelový stroj, vyplatí se samostatný provzdušňovač tehdy, pokud se o váš trávník staráte pečlivě a pravidelně.

   
   Elektrický provzdušňovač Black and Decker GD300

Novinky

AKCE | limitovaná edice nářadí Metabo Black Edition

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Exluzivní nabídka akumulátorového nářadí METABO v černé variantě z limitované edice Black Edition a s nadstandartní zárukou "Full ...

AKCE | Akumulátor zdarma k aku nářadí FESTOOL

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Pro zákazníky, kteří hledají kvalitní akumulátorové nářadí výrobce FESTOOL nabízíme k vybranému nářadí jeden 18V akumulátor o kapa...