Jak vybrat zahradní fukar

Zahradní fukary / vysavače jsou tak trochu opomíjené zahradní nářadí. Přitom hlavně na podzim vám můžou ušetřit opravdu hodně času s úklidem listí a zahradního odpadu.

Aby práce s fukarem byla bezproblémová a účinná, nemusíte hned kupovat ty nejdražší modely. Že jsou kvalitní fukary /vysavače k dostání už v ceně okolo 2000 Kč, dokazuje naše malá recenze.
Pro porovnání jsme vybrali 4 fukary s funkcí vysavače, příkonem od 2500 do 3000 W a s cenou od 1350 do 2290 Kč.
Vybrané modely zastupují nejrozšířenější skupinu domácích fukarů, poháněných elektromotorem napájeným ze sítě

    • Skil 791AA

    • BLACK and DECKER GW2810

    • Gardena ErgoJet 3000

    • BOSCH ALS 25

 

Silný motor nemusí znamenat silný fukar

Motor s největším příkonem nemusí vždy mít i nejvyšší hodnoty rychlosti vzduchu a sacího výkonu. Ty ovlivňuje také konstrukce a tvar lopatek ventilátoru nebo průměr a tvar trubek.

Například  fukar Bosch ALS 25 má sice motor s nejmenším příkonem, přesto dosahuje velmi dobrých parametrů při foukání i vysávání. Zde se projevuje kvalita elektromotoru Bosch, a také optimálně navrženým systémem proudění vzduchu na základě dlouhodobých zkušeností této firmy.

Nejlepších výsledků z hlediska rychlosti foukání a sacího výkonu však z porovnávaných modelů dosahuje fukar BLACK and DECKER GW2810, který dokáže foukat vzduch rychlostí až 380 Km/hod, ale hlavně v sacím výkonu poráží například Gardenu ErgoJet 3000 o celé 3 m3/min.

Velikost sběrného vaku a mulčovací poměr

Pro komfort práce se zahradním fukarem je důležitý i objem sběrného vaku a poměr mulčování odpadu.
Objem sběrného vaku se u jednotlivých modelů už příliš neliší a to hlavně proto, že objem okolo 50 L je ověřeným kompromisem mezi dostatečným objemem, hmotností sebraného odpadu a snadnou manipulací.

Jedinou možností, jak do sběrného vaku dostat víc odpadu, je tedy vyšší mulčovací poměr. Ten ovlivňuje především tvar a částečně i materiál lopatek ventilátoru, které přímo drtí nasávaný odpad na jemnější části.

Modely Skil 791AA,  BOSCH ALS 25, BLACK and DECKER  GW2810 mají lopatky vyrobené z odolného, velmi pevného plastu. Fukar Gardena ErgoJet 3000 má lopatky rotoru ventilátoru vyrobené z hliníku.
Také proto má tento model společně s BLACK and DECKER  GW2810 nejlepší mulčovací poměr a to až 16:1.
 
To znamená, že jejich lopatky umí zredukovat 16 litrů listí do 1 litru uloženého odpadu!


     
 Přídavná rukojeť pro vysávání u fukaru BLACK and DECKER GW2810 je sice dostatečně velká, ale neumožňuje natáčení a je vyrobena pouze z tvrdého plastu Rukojeti u zahradního fukaru BOSCH ALS 25 jsou zpracovány s největším ohledem na komfort. Zadní madlo lze snadno, podle potřeb naklápět. Přední madlo je po celém povrchu pogumované I u modelu Gardena ErgoJet 3000, se výrobce zaměřil na pohodlí při práci. Obě rukojeti jsou dobře tvarované, hlavní je navíc pogumovaná. 

 

Ergonomie a příslušenství

Moderní fukary jsou vybaveny ergonomicky tvarovanými madly jak pro foukání, tak pro vysávání, snadno dostupnými ovládacími prvky a závěsnými popruhy, které oceníte hlavně při delším vysávání. Praktickým detailem je i plastová škrabka na odstranění přilepeného mokrého listí.

Zhodnotit vybrané modely po ergonomické stránce není snadné, protože každému člověku vyhovuje trochu jiný tvar.
Můžeme ale vyzdvihnout provedení dvou dražších modelů BOSCH ALS 25 a Gardena ErgoJet 3000, které mají nejen velmi praktické tvarování madel, ale jako jediné z vybraných modelů, mají i části rukojetí pogumované, pro příjemnější a jistější úchop. Navíc mají i  nastavitelné rukojeti pro vysávání, díky kterým si můžete ergonomii držení přizpůsobit vlastním potřebám.

  Příkon
(W)
Rychlost
vzduchu
(km/h)
 Sací výkon
(m3/min)

Mulčovací poměr Objem vaku
(L)
Elektronická regulace
výkonu
Hmotnost
(kg)
Cena
(5.10.2014)
SKIL
791AA
 2800  270  13  10:1  45  ne  3,2  1330
BLACK and DECKER
GW2810
 2800  380  14  16:1  50 ano  4,6  1972
Gardena
ErgoJet 3000
 3000  310  11  16:1  45  ano  4,8  2200
BOSCH
ALS 25
 
 2500 300  14  10:1  45  ano  4,4  2290

 

Skil 791AA

Přestože se jedná o nejlevnější z vybraných modelů, není rozhodně SKIL 791AA špatnou volbou. Po technické stránce zaostává za dražšími modely jen nepatrně, vždyť Skil také patří do výrobní skupiny Bosch. Nižší cena se však víc projeví na chybějícím regulátoru otáček a jednodušším provedení samotného fukaru. Přesto však nabízí poměrně široké příslušenství, jako jsou pojezdová kolečka, nosný popruh a dokonce i plastové kolejničky pro zavěšení na zeď.

+ příznivá cena                      - nižší technické parametry
+ široké příslušenství            - nemá regulaci výkonu
+ hmotnost                                   
 


BLACK and DECKER GW2810


Tento model zahradního fukaru překvapil v mnoha směrech. Jeho rychlost foukání, sací výkon nebo mulčovací poměr patří k nejlepším z vybraných modelů. Přitom je jeho pořizovací cena pouze 1972 Kč. Přestože trochu zaostává za dražšími modely v ergonomii, je tento model vítězem naší recenze v  poměru cena/výkon

+ vysoká rychlost foukání       - vyšší hlučnost  
+ mulčovací poměr                  - slabší ergonomie
+ velký sběrný vak                              
 

G 
ardena ErgoJet 3000

Zahradní fukar od Gardeny nijak nezklamal, ale také nijak nenadchl. Hlavně po výkonové stránce se blížil parametrům levného Skilu 791AA. Hliníkové lopatky ventilátoru, vysoký mulčovací poměr a výborná ergonomie fukaru ospravedlňují poněkud vyšší cenu.

+ vysoký mulčovací poměr         - malý sací výkon
+ hliníkový lopatky ventilátoru   - vyšší hmotnost
+ výborná ergonomie                  - minimální příslušenství
 


BOSCH ALS 25


Tento oblíbený zahradní fukar patřil ve všech hodnocených parametrech k nejlepším, ale nikdy nebyl úplně nejlepší. Přesto mu lze vytknout snad jen menší mulčovací poměr. I přesto je pro nás Bosch ALS 25 pro svoji vyrovnanost parametrů celkovým vítězem tohoto přehledu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na jeho vyšší cenu, ale ta odpovídá parametrům a provedení tohoto zahradního fukaru.

+ poměr příkon/parametry       - menší mulčovací poměr
+ ergonomie                               - vyšší pořizovací cena
+ kvalitní motor