10 rad, jak správně zalévat

Řídké a suché rostliny jsou noční můrou všech zahrádkářů. Aby se z vašich pečlivě upravovaných záhonků nestalo údolí smrti, je třeba věnovat jim pozornost. Vybrali jsme deset osvědčených rad. Při jejich dodržování se dočkáte bohaté úrody.

1. Ráno mají rostliny vodu nejraději 

Po této radě snad skončí debaty o době zavlažování jednou provždy. Ranní zalévání je to nejlepší, co můžete vašim plodinám dopřát. Je to tak. Dopoledne se voda dobře vsakuje do půdy a rostliny čerpají vláhu, která jim vydrží po celý den. Zalévání v brzkých ranních hodinách je maximálně efektivní přístup.

2. Lépe večer než odpoledne

Pokud nemůžete ráno, zalévejte večer. Odpolední nálož studené zálivky způsobí rozpáleným rajčatům, kedlubnám nebo salátům šok. Večerní kropení má jednu nevýhodu - voda se nestačí vypařit. Rostliny zůstávají mokré po celou noc, což vytváří podmínky pro plísně a choroby. Rada č. 1 je proto nad zlato.

 Tip
Existuje večer ideální čas na zalévání? Ano, našli jsme ho. Po 20. hodině je již dostatečně chladno a vyrazit můžete hned po skončení televizních zpráv.

3. Méně často, ale intenzivně

Jedna pořádná dávka je lepší než několik malých. Dopřejte výpěstkům vláhu v takovém množství, aby se dostala až hluboko do zeminy. Díky tomu nebudete muset zalévat každý den.;

4. Objevte mulčování 

Ptáte se, cože má mulčování společného se zavlažováním a spotřebou vody? Mulčování je pokrývání půdy přírodním materiálem. Zalejte vydatně vaše záhony a přikryjte je peřinkou ze sena, kompostu nebo trávy. Ochranná vrstva nejenže udrží vlhkost po delší čas, ale zabraní divokému bujení plevele. Drobně posekaná tráva se rozkládá a funguje jako hnojivo. Běžně se mulčují keře a růže.

5. Rovnou ke kořenům

Směřujte proud vody přímo ke kořínkům. Dejte si pozor, abyste nepolili samotné rostliny. Listy by nestačily oschnout. Kapky vody násobí účinky UV záření. Ani se nenadějete a slunce zeleninu spálí. Vyvarujte se tvorbě kaluží. Udělat jednu velkou louži s tím, že se zalíváním budu mít na čas pokoj, je mylná představa. Takový postup plodinám spíše škodí. Půda nemůže dýchat, navíc máte zaděláno hnilobné procesy.

6. Plevel krade

Nekontrolovatelný plevel ubírá vašim rostlinkám vláhu. A ještě jim stíní. Mezi největší pacholky řadíme pcháč rolní nebo pěťour maloúborný. Obzvláště zákeřný je pýr plazivý. Dejte si pozor taky na bršlici kozí nohu. Jakmile zapustí kořeny a rozšíří se, těžko ji vyhubíte. Zatočte s plevelem včas, než vám zamoří záhony. 

 Pěťour maloúborný  Pcháč rolní
 Pěťour maloúborný  Pcháč rolní