To nejlepší od Festool - ponorná pila TS 55 R

Značku Festool není třeba profesionálům představovat. Je synonymem pro nejkvalitnější elektrické nářadí s precizním zpracováním, promyšlenou, bezchybnou konstrukcí a nadstandardní péčí o zákazníky.

Jednou z vlajkových lodí jejich výrobního programu je ponorná pila Festool TS 55 R, kterou ve Festoolu uvedli sloganem „Nejlepší ponorná pila jakou jsme kdy vyrobili“. Že tento slogan není vůbec nadnesený, dokazují i vysoké prodeje této oblíbené univerzální pily.
Okružní ponorná pila TS 55 R se nabízí v několika modifikacích podle funkce a výbavy.
Jednotlivé funkce jsou označeny písmeny E – elektronika, Q – Plug-It kabel, B – rychlobrzda.
Všechny dostupné varianty mají základní společné i rozdílové parametry.


 Základní společné parametry TS 55 R    Rozdílové parametry podle modifikace
 Hloubka řezu 90 °  0-55 mm    TS 55 REBQ   1200 W   2000-5200 ot/min   4,5 kg
 Hloubka řezu 45 °  0-43 mm    TS 55 RQ   1050 W   6500 ot/min   4,4 kg
 Průměr kotouče  160 mm          
 Rozsah úhlů  -1-47 °          
 Ø přípojky pro odsávání  27/36 mm          Standardní součástí balení je mimo vlastní pilu i chránič proti otřepům z pravé strany kotouče, průzor na řez, inbusový klíč na výměnu kotouče, aretační kolečko pro chránič proti otřepům a kabel Plug-it.


 Podle vybrané modifikace obsahují jednotlivá balení navíc různé pilové kotouče, popř. vodící lištu.

 TS 55 RQ-Plus   univerzální pilový kotouč z tvrdokovu W28
 TS 55 REBQ-Plus    pilový kotouč s jemnými zuby z tvrdokovu W48
 TS 55 RQ-Plus-FS  pilový kotouč s jemnými zuby z tvrdokovu W48 + vodící lišta FS 1400/2

 

Kvalitní konstrukce – Made in Germany


TS 55 R je v každém detailu přesná a propracovaná ponorná pila Festool vyrobená s pověstnou německou pečlivostí. Její základ tvoří výkonný, trojitě uložený motor, který v modifikaci s elektronikou MMC umožňuje rychlost posunu až 5 m/min., což je zhruba o 1 m/min. vyšší rychlost, než dovolují jiné konkurenční pily. Ochrana proti přetížení, pozvolný rozběh nebo tepelná ochrana jsou u tohoto prémiového modelu spíš samozřejmostí, než bonusem. 


 Odlehčený odlitek základní vodící desky
působí na první pohled subtilně, přesto
je dostatečně tuhý a tvoří pevný základ pro celou motorovou jednotku s kotoučem. Malými, zelenými kolečky je možné nastavit odpor pohybu pily po vodící liště
Štíhlá konstrukce bočního plochého krytu kotouče umožňuje řezání ve vzdálenosti pouhých 12 mm od stěny, nebo rohu obrobku. Proto je tato pila tak oblíbená mezi podlaháři.
 
  

 
Hloubka ponoru kotouče se dá velmi snadno nastavit předním dorazem, a to jak jeho rychlým posunem, tak i velmi jemným nastavením pomocí regulačního šroubu.

Tento doraz současně ukazuje na dvojité stupnici hloubku ponoru při použití vodící lišty (označeno FS) i bez ní.

 


Ponorná pila Festool TR 55 R umožňuje řezání pod úhlem v komfortním rozsahu -1 až 47°. Nastavení požadovaného úhlu podle přední stupnice je intuitivní a díky dvojité aretaci zvolené polohy i velmi pevné. Základní okrajové hodnoty 0 a 45° jsou jištěny samostatnou aretací, která teprve po odjištění umožní nastavit i podřez -1 nebo 46 a 47°. Kontrola rovného i šikmého řezu podle orýsování je bezproblémová i díky plastovému průhledu s označením přední hrany řezu. Pokud však na pilu připevníte zábranu SP-TS 55 proti otřepům z pravé strany kotouče, tuto výhodu kontroly ztratíte.Plastový průhled umožňuje dobrý výhled na orýsování a čáru řezu
 
Plastová zábrana se usazuje na místo  průhledného plastového okna. Zabraňuje třepení okrajů řezu vpravo od pilového listu
 
Velmi praktickým prvkem pro delší řezy je vysouvací vodící trn. Ten ochrání kotouč v řezu před sevřením a současně umožní přesné nasazení dalšího řezu, v případě, posunutí lišty.
S pomocí jednoduchého systému Fast Fix a inbusového klíče, uloženého v přední rukojeti zvládnete vyměnit pilový kotouč rychle a bezpečně. 
Kovový vodící trn se vysouvá vzadu za kotoučem. Při nastavování řezu se nejdřív zasunete vodící klín, který vystředí samotný řezný kotoučOdklopením zelené pojistky Fast Fix se kotouč vysune do dolní polohy ponoru, automaticky sa zajistí proti pohybu a je připravený k bezpečné výměně. V této poloze pojistky Fast Fix nelze pilu zapnout.
 
Odsávací hadice na prach se připojuje na kloubovou přírubu otočnou v rozsahu cca 180°. Vnější průměr příruby je 36 mm, vnitřní 27 mm.

Manipulaci s hadicí při práci, usnadní plastový chránič, připevněný na čele lišty, po kterém se hadice lehce posunuje (není součástí balení ani lišty). Pokud tento chránič nemáte, je lepší mít při práci hadici přehozenou přes předloktí, nebo rameno.

 

 
Okružní ponorná pila Festool
TS 55 R je dodávána i s příslušenstvím
v pevném plastovém boxu, takzvaném Systaineru SYS 4 T-LOC.

Ten má díky praktickému uspořádání dost místa nejen na pilu a základní příslušenství, ale nabízí dost prostoru i pro náhradní kotouče.

 

Příslušenství k ponorné pile Festool TS 55 R


K ponorné pile Festool TS 55 R se nabízí bohaté příslušenství, které výrazně rozšiřuje její možnosti využití.

Vodící lišta FS/2


Nejdůležitějším prvkem příslušenství je duralová vodící lišta FS/2 . S její pomocí můžete řezat velmi přesně i dlouhé řezy. Na řezné hraně je oboustrannou páskou připevněný silikonový břit, který se při prvním řezu podle kotouče zarovná a následně chrání, z levé strany kotouče, materiál proti otřepům. Z tohoto důvodu je potřeba naplánovat první řez tak, aby vedl po celé délce plastového břitu. V případě výměny kotouče za užší je vhodné vyměnit i tuto silikonovou lištu, aby ochrana proti otřepům fungovala správně.

Vodící lišty FS/2 se vyrábí v 8 délkách od 800 do 5000 mm. Jednotlivé délky je možné mezi sebou spojovat pomocí kovových spojek, zasunutých do drážky na spodní straně lišty. Do stejné drážky je možné zasunout i svěrky pro připevnění lišty k řezanému materiálu. Často však tyto svěrky nejsou vůbec potřeba, protože dva proužky z měkkého plastu na spodní straně lišty velmi dobře k obrobku přilnou a lištu tak dostatečně zajistí proti pohybu.

     
Jednotlivé lišty je možné spojovat pomocí kovových spojek. Zelené plastové proužky snižují tření při pojezdu pily po liště Na spodní straně lišty jsou dva proužky z porézní pěny, které dokonale přilnou k řezanému materiálu. Pokud je potřeba další uchycení, můžete použít pevné svorky Festool s čelistí širokou přesně jako drážka v lištěHorní strana lišty má 2 vodící profily pro základnu pily a 2 plastové proužky usnadňující posun pily po liště.
Vodící lištu FS/2 je možné použít i pro řezání ponornou pilu Bosch, ale tyto kluzné proužky nejsou se základovou deskou pily Bosch kompatibilní.

Kombinovaná úhlová jednotka


Praktickým příslušenstvím
pro pilu TS 55 R je například i kombinovaná úhlová jednotka pro rychlé přenesení úhlu z obrobku nebo stěny na vodící lištu, nebo oboustranně vedené paralelní dorazy.
Bezpečnostním prvkem příslušenství je doraz proti zpětnému rázu, který můžete použít i jako zadní a přední zarážku na vodící liště.

   
  Kombinovaná úhlová jednotka
  Festool namontovaná na vodící liště
   S její pomocí přenesete bez problémů požadované
   úhly z obrobku nebo zdi

 

Modul stolní pily CMC-TS


Opravdovou univerzálnost celého systému Festool oceníte až s modulem stolní pily CMC-TS. S tímto modulem se stane z ruční ponorné pily TS 55 R stacionární pila s dalším mnohostranným využitím.


   
Modul stolní pily CMC-TS vytvoří s ponornou pilou Festool TS 55 R dokonalé stacionární pracoviště
Akumulátorová ponorná pila Festool TSC 55 R-Li. Na motoru jsou dobře dostupné oba konektory pro vložení akumulátorů

 

Akumulátorová verze TSC 55-R-Li


Pro absolutní nezávislost
na zdroji energie, nabízí Festool tuto okružní pilu i v akumulátorové variantě TSC 55 R-LI s originálním akumulátorovým systémem. U tohoto modelu můžete zvolit výkon motoru připojením jednoho nebo dvou akumulátorů současně. Pro tyto pily je možné zvolit akumulátory s 14,4 nebo 18 V. Oba však současně musí mít shodné napětí.


    Záruka FESTOOL
 Service all-inclusive 

 
Při zakoupení nářadí Festool na www.rucni-naradi.cz, automaticky získáte balíček nadstandardních servisních služeb SERVICE all-inclusive, který obsahuje:

 

  • 36měsíční rozsáhlá záruka na opravy nářadí, včetně výměny dílů podléhajících rychlému opotřebení (akumulátory, uhlíky, kuličková ložiska a další)

  • 36měsíční ochrana proti krádeži - pokud vám v této době někdo ukradne nářadí Festool  z auta, dílny nebo na stavbě, dostanete nové nářadí za spoluúčast pouhých 2500 Kč. Bližší informace o této službě najdete na www.festool.cz

  • 15denní záruka na vrácení peněz – zakoupené nářadí Festool si můžete otestovat a pokud nesplňuje vaše požadavky, můžete je do 15 dnů vrátit prodejci a obdržíte zpět plnou cenu za nářadí.

  • 10 let dostupnost náhradních dílů  - protože je nářadí Festool dimenzované tak, aby sloužilo mnoho let, nabízí dostupnost náhradních dílů i po dobu 10 let od ukončení výroby modelu. Pokud by snad nebyl takový starší díl na skladu, dostanete zdarma nové nářadí


Přístup, který zvolili ve Festool k zákazníkům, společně s technickou a funkční dokonalostí jejich výrobků  vedl k tomu, že nářadí FESTOOL v současnosti používá na světě už miliony řemeslníků, kteří se k této osvědčené značce stále rádi vrací.