AKCE: Doprava do balíkovny jen za 27 Kč

Motorová nebo elektrická řetězová pila?

Datum: 06.02.2014   |  

Na každé chatě, chalupě nebo v rodinném domě je jedním z nejdůležitějších pomocníků dobrá řetězová pila. Pokud ji ještě nemáte a uvažujete o tom, že si ji koupíte, možná budete při jejím výběru váhat jaký typ pily zvolit.

Potřebujete klasickou benzinovou motorovou pilu nebo stačí elektrická řetězová pila? Jaké jsou výhody i nevýhody jednotlivých typů, kdy se vyplatí investovat do dražší motorové a kdy stačí levnější elektrická řetězová pila? V tomto článku se vám pokusíme poradit.

Na jakou práci pilu potřebujete?

Dřív, než se budete rozhodovat, jaký typ pily si vyberete, rozhodněte se, k čemu budete řetězovou pilu nejvíc používat a jak často a kde s ní budete pracovat. Toto základní rozhodnutí vám umožní zúžit výběr řetězových pil na menší skupinu a to bez ohledu na to, zda se jedná o elektrickou nebo motorovou pilu.

Příprava palivového dřeva

Pokud vytápíte dům dřevem, potřebujete přichystat dřevo do krbu na chatě, případně potřebujete pilu pro občasné hobby použití můžete si vybrat jak motorovou, tak i elektrickou řetězovou pilu. Záleží jen na objemu připravovaného dřeva, četnosti použití a dostupnosti elektřiny.

Nabídka v této kategorii je velmi široká a můžete si zvolit třeba tyto modely:

Proma PGS 3800 motorová řetězová pila  
Elektrická řetězová pila Narex EPR 45-24 A
výkonná elektrická řetězová pila
s příkonem 2400 W a délkou pracovní lišty 45 cm
Motorová řetězová pila Proma PGR-5880/2
hobby řetězová pila
s motorem 38 ccm a lištou  40 cm


Údržba zahrady

Pro pravidelnou údržbu stromů a zahrady je vhodná menší motorová pila, nebo aku elektrická řetězová pila. Pokud máte zahradu s dobrým zasíťováním elektřinou, tak můžete použít i lehčí elektrickou řetězovou pilu. Jen musíte při prořezávání stromů dávat větší pozor na kabely. Pro zahradu jsou vhodné i speciální nástavby.

S řetězovými pilami můžete samozřejmě i provádět i údržbu vlastního lesa a menší těžbu, ale tyto práce jsou už doménou motorových řetězových pil s vyšším výkonem a kvalitním provedením.


Nástavec zahradní elektrické pily
Bosch AMW 10 SG
Aku elektrická řetězová pila
Black and Decker GKC3630L20
       Elektrická řetězová pila


Tesařské práce

Při práci na stavbě domu, sestavování krovů, nebo při konstrukci drobných staveb, jako jsou například pergoly, oceníte především mobilitu, hmotnost a dostatečný výkon. Jednou z kvalitních aku elektrických řetězových pil určených především pro tyto práce je Bosch AKE 30 LI. Mezi její přednosti patří vysoký výkon, rychlost řetězu a dlouhá práce na jedno nabití.

Akumulátorová elektrická řetězová pila Bosch AKE 30 LI  

Elektrické řetězové pily

Tyto pily patří v současnosti k nejprodávanějším a nejoblíbenějším modelům. Poměrem cena/výkon převyšují běžné motorové pily a to i přes několik drobných omezení.Je potřeba pracovat v dosahu elektřiny a nedoporučuje se s nimi pracovat v dešti a mokru.


Elektrickou energii můžete řetězové pile dodat:
  • prodlužovacími kabely, používají se v délkách i víc jak 50 m
  • v odlehlejších místech může použít motorový generátor, je však těžší a není levnou záležitostí
  • akumulátory, jejich drobným handicapem je rychlejší vybíjení při práci v zimě.

Pokud vám však tato omezení nevadí, budete jistě s elektrickou řetězovou pilou určitě spokojeni.


Za levnější cenu než u motorových pil, získáte výkonné nářadí, které snadno nastartujete, bude mít jednoduchou údržbu a přitom dostatečný výkon na většinu prací.

Podle vašich požadavků si můžete vybrat elektrické řetězové pily s různými parametry a funkcemi:

  • s délkou pilové lišty od 25 do 45 cm
  • s příkonem motoru cca od 1800 do 2400 W
  • s omezovačem rozběhového proudu, doběhové elektrodynamické brzdy
  • se systémy pro snadné napínání řetězu.

Srovnání výhod a nevýhod elektrických řetězových pil


 PLUS   MÍNUS
snadnější údržba (čištění vzduchového
filtru,mazání řetězu)
  
dostupnost elektrické energie
nebo motorový generátor
snadný start
  nebezpečí poškození elektrických kabelů
v blízkosti řezání
nižší pořizovací cena
  omezení práce v dešti
dostatený výkon
   
snadnější a měkčí rozběh
   
nižší hmotnost
   
nižší hlučnost a vibrace
   
jednoduchá manipulace
   Motorové pily

Pokud potřebujete pracovat často v lese, nebo mimo dosah elektřiny, je jasné, že si musíte vybrat především motorovou pilu. Vzhledem ke složitější konstrukci bude pravděpodobně dražší, těžší a hlučnější než elektrická pila, ale můžete s ní pracovat kdekoliv bez omezení, rychleji a bez ohledu na počasí.

Pokud tedy budete vybírat motorovou benzinovou pilu, zaměřte se na tři základní kategorie:

Hobby

Pily této kategorie, jsou určeny pro občasné použití cca 10-20 hodin čistého provozu za rok. Tyto pily jsou technicky jednodušší, s minimálními nároky na manipulaci a údržbu. Vzhledem k nižšímu výkonu doporučujeme délku pilových lišt do 37 cm. Doba práce by neměla být dlouhá, nebo by měla být přerušovaná.

Farmářská

Pokud potřebujete s pilou pracovat víc, zhruba 100-150 hodin čistého provozu za rok, vyplatí se vám investovat do kategorie farmářských pil. S farmářskou pilou, můžete už provádět menší těžbu, udržovat velký sad, připravovat větší množství palivového dřeva nebo ji používat při výstavbě rodinných domů. Garantovaná životnost těchto pil se pohybuje okolo 2000 provozních hodin.Farmářské pily se vyrábí s obsahem motoru od 40 cm³ do 60 cm³ a délkou lišty do 50 cm.

Profesionální

Profesionální pily mají obvykle obsah motoru od 50 do cca 130 cm³, jsou technicky nejdokonalejší, a doporučeny pro roční výkon cca 1000 provozních hodiny. Jejich cena je však také nejvyšší.


Srovnání výhod a nevýhod motorových řetězových pil

 PLUS   MÍNUS
vyšší výkon, rychlejší práce   
náročnější údržba
(především spalovacího motoru)
neomezený pracovní prostor   vyšší pořizovací cena
možnost práce v mokru   vyšší hlučnost
bezpečnější odvětvování
(nehrozí riziko přeříznutí kabelu)
  vyšší vibrace
 
  obtížnější start v chladném období

Novinky

AKCE | limitovaná edice nářadí Metabo Black Edition

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Exluzivní nabídka akumulátorového nářadí METABO v černé variantě z limitované edice Black Edition a s nadstandartní zárukou "Full ...

AKCE | Akumulátor zdarma k aku nářadí FESTOOL

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Pro zákazníky, kteří hledají kvalitní akumulátorové nářadí výrobce FESTOOL nabízíme k vybranému nářadí jeden 18V akumulátor o kapa...