Jak vybrat hobby vysokotlaký čistič

Datum: 18.05.2015   |  
Vysokotlaký čističPod pojmem vysokotlaký čistič si možná mnoho z vás nedokáže hned představit konkrétní výrobek, ale pokud se řekne „wapka“, nebo tlaková myčka, většinou si už všichni vzpomenou. Vybaví si kompaktní stroj s čerpadlem, hadicí a vysokotlakou tryskou, který si dokáže poradit i s velmi odolnými nečistotami.

Hobby vysokotlaké čističe „wapky“ jsou velmi univerzální a mají i velké množství speciálního příslušenství, se kterým můžete snadno a účinně umývat dlažbu, zahradní nábytek, čistit střešní krytinu, fasádu, okapy, bazény. Nepostradatelným pomocníkem pak budou vysokotlaké čističe při umývání aut, motocyklů, zahradního nářadí, nebo jízdních kol.

 Wapka Nilfisk  Vysokotlaký čistič
S vysokotlakým čističem o tlaku 140 barů a speciálním příslušenstvím už můžete kvalitně umýt i automobil
Pomocí jiného speciálního příslušenství jednoduše a  s minimální námahou očistíte terasu, dlažbu, garážová vrata nebo i plot


Standardně jsou hobby vysokotlaké čističe napojeny na běžný vodovodní rozvod. Některé vybrané hobby čističe jsou schopny pracovat i bez tlakové vody na vstupu, zdrojem tak může být sud s vodou, zásobník apod.
Podmínkou provozu ovšem je, aby byl zdroj vody umístěný výš, než samotný vysokotlaký čistič a současně je nutné stroj před spuštěním dokonale zavodnit. Pro zvýšení životnosti čerpadla doporučujeme ještě na vstupní hadici použít originální předfiltr, který bývá v nabídce jako doplňkové příslušenství

Použitím vysokotlakého čističe ušetříte nejen čas a energii, ale ještě můžete ušetřit až 80% vody, oproti úklidu běžnou hadicí.

Nejdůležitější je kvalitní čerpadlo

Pro určení parametrů čerpadla platí pravidlo, že čím je vyšší tlak čerpadla tím, bude mytí efektivnější a účinnější. Čím bude mít čerpadlo vyšší průtok, tím bude práce rychlejší.

Materiál čerpadla

Nejlevnější a nejméně výkonné čističe používají čerpadla s díly z odolných plastů. Životnost tohoto materiálu tak odpovídá malé frekvenci použití těchto hobby strojů.

I v této kategorii však existují výjimky. Jedním z takových zajímavých modelů je třeba vysokotlaký čistič Skil 760AA, který za cenu okolo 1800 Kč nabízí celohliníkové tlakové čerpadlo.

Čerpadla u modelů vyšších řad hobby čističů jsou už vyrobena převážně z odolných slitin hliníku nebo mosazi. Velká pozornost je u čerpadel věnována i kvalitnímu uložení hřídelí v ložiscích.


Vysokotlaký čistič Bosch AQT 35-12 Plus
 
   
 Vysokotlaký čistič Skil 760AA

Vysokotlaký čistič Bosch AQT 35-12 Plus
je nový hobby model s výbavou na běžné mytí a praktickým nástavcem na mytí teras.
  Vysokotlaký čistič Skil 760AA má výborný poměr cena/kvalita provedení

Provozní tlak čerpadla

U vysokotlakých čističů určených pro hobby použití jsou v nabídce základními modely s tlakem čerpadla od 100 barů až po výkonné modely, pracující s tlakem čerpadla až do 160 barů.

Podobné rozdělení mají i hobby vysokotlaké čističe značky Nilfisk, která je držitelem a nástupcem známé obchodní značky WAP. Nilfisk dělí jednotlivé čističe do těchto základních řad:
   
 • COMPACT
  používají tlak 100 – 130 barů a jsou určeny pro základní práce menšího rozsahu, mezi které patří třeba mytí jízdních kol,  fasád, dlažeb, případně nenáročné mytí automobilů, motocyklů, skútrů  apod.

 • EXELENT
  používají tlak 130 – 140 barů a jejich určení je pro náročnější čistící operace jako je kvalitní mytí automobilů, střešní krytiny, dlažeb, odpadů, okapů apod.
 • PRO
  používají tlak 150 – 160 barů a jedná se už o poloprofesionální čističe určené pro náročné uživatele a větší pracovní nasazení

 

 Vysokotlaký čistič Nilfisk C 110.4-5 PCAD
 
  Vysokotlaký čistič Nilfisk C 110.4-5 PCAD s příslušenstvím - zástupce základní třídy Compact

 Náš tip

V některých případech, kdy by mohlo dojít k  poškození umývaného povrchu vysokým tlakem, jako například při mytí fasád nebo dřevěných výrobků je třeba regulovat tlak vody. Poloprofesionální modely mají regulací tlaku přímo na stroji. U hobby čištičů, lze tlak částečně regulovat na trysce, speciálním příslušenství (čistič dlažeb Nilfisk), nebo případně mytím z větší vzdálenosti.


Životnost čerpadla můžete prodloužit vložením jemného vodního předfiltru ještě před samotný čistič. I voda z vodovodního řadu obsahuje jemné nečistoty. Stejně dobře tento filtr zachytí i nečistoty z hadice.


Průtok

Aby bylo čištění především větších ploch efektivnější, potřebujete čerpadlo s větším průtokem. Průtok čerpadla je udávaný v litrech za hodinu (l/hod).

 • Průtoky menších čerpadel se pohybují v rozmezí 300-400 l/hod.
 • Výkonnější čerpadla, vhodná pro mytí velkých ploch nad 100 m2, mají průtok 400 - 650 l/hod.

Příkon motoru čerpadla

Pro pohon čerpadel u běžných hobby a poloprofesionálních vysokotlakých čističů se používají klasické elektromotory s příkony podle velikosti čerpadla.

 • Pro menší typy čerpadel se používají elektromotory o příkonu 1300-1500 W
 • Výkonnější modely hobby čističů používají elektromotory s příkonem až 2800 W.

I u vysokotlakých čističů se prosazují moderní bezuhlíkové indukční motory s nízkou spotřebou a vysokým výkonem. Zatím jsou však dodávány jen k profesionálním vysokotlakým čističům.


 Náš tip

Dbejte na to, abyste vždy po ukončení práce a vypnutí motoru, uzavřeli přívod vody a zmáčknutím pistole vypustili tlak ze soustavy. Vodu z čističe nevylévejte.


Před zimou zbavte pečlivě celý čistič, včetně čerpadla, vody, tak aby nemohlo dojit k jeho poškození vlivem mrazu.

 
Nikdy nespouštějte vysokotlaký čistič, pokud není úplně zavodněný. Po připojení na vodu, zmáčkněte pistoli a teprve až voda sama vyteče a vytlačí vzduch ze soustavy, můžete čistič zapnout.


Co ještě umí vysokotlaké čističe


Ohřev vody

Hobby vysokotlaké čističe nemají vlastní ohřev vody. Některé modely je však možné napojit na zdroj teplé vody a to až do teploty 50°C. Použitím teplé vody se výrazně zefektivní účinnost čištění.

Dávkování saponátu

V případě že budete používat vysokotlaké čističe k mytí automobilů, motocyklů nebo mastných ploch, můžete využít další praktický doplněk, který nabízí některé modely a to dávkování saponátu.
U levnějších modelů jsou nádoby se saponátem samostatné, u lepších modelů je tato nádoba integrovaná do samotného čističe.

Pro tento způsob mytí je nutné používat speciální saponáty určené pro vysokotlaké čističe, které jsou jednak biologicky odbouratelné a jednak jsou šetrné k materiálům čerpadel.

Příslušenství pro tlakové myčky

Už při výběru vhodného modelu se zajímejte o vhodné příslušenství, kterého je většinou v nabídce velké množství. Pokud si koupíte levný, neznačkový model, bez příslušenství, je možné, že za pár měsíců už nebude v nabídce a nebudete si tak moct příslušenství dokoupit.
 
Téměř pro každý druh čištění a mytí se vyrábí speciální kartáče, nástavce a přípravky, které danou operaci výrazně zkvalitní nebo zrychlí. Proto si můžete vybrat různé trysky, ať už rotační, napěnovací, nebo s bodovým paprskem, teleskopická madla, speciální sety na mytí aut a motocyklů, kartáče rotační nebo na mytí teras, případně speciální sady na čištění okapů a odpadů.

Často bývá bohaté příslušenství už v ceně vysokotlakého čističe. Proto si vždy pečlivě prověřte co k vybranému vysokotlakému čističi dostanete za příslušenství. Některé modely výrobce nabízí ve výhodných sadách se speciálním příslušenstvím v ceně. Takové sady bývají vytvořeny například pro mytí automobilů, nebo pro čištění venkovních teras a dlažby.


 Speciální tryska Bosch 3V1  Rotační kartáč Nilfisk Alto  Čistič teras Bosch DeLuxe
Speciální tryska Bosch 3V1
Jedno tělo trysky má tři funkce - rotační, rozprašující a napěňovací
Rotační kartáč Nilfisk Alto
Úhlově nastavitelný rotační kartáč, který je vhodný pro kvalitní mytí automobilů

Čistič teras Bosch DeLuxe 
Speciální kartáč pro mytí teras a dlažby


 Náš tip

Pro mytí jízdních kol použijte co nejmenší tlak a co nejvíc rozptýlený vodní paprsek. I přes tyto úpravy čistěte kolo s větší vzdálenosti a detailně stříkejte jen do míst, kde nejsou v umístěna ložiska, jako jsou náboje kol, hlavové složení nebo pedály.


Bezpečnost při práci

Vysokotlaké čističe pracují sice „pouze“ s vodou , ale při vysokém tlaku. V žádném případě je tedy nepodceňujte a dbejte všech bezpečnostních pravidel. Používání ochranných brýlí a rukavic je jen minimální základ. Například při použití rotační trysky a krátké vzdálenosti, se dokáže vodní paprsek provrtat během chvilky nejen pevnou slupkou od melounu, ale může vážně poškodit i lidské zdraví. Proto se před prvním spuštěním pečlivě seznamte s návodem na obsluhu a bezpečnostními pravidly.

Nikdy proto s tlakovou pistolí nemiřte na žádné osoby ani zvířata. Nikdy s ní také neumývejte elektrické zařízení pod napětím!

0

Novinky

AKCE: Multifunkční LED svítilny k nářadí Narex

Získejte LED svítilnu zdarma! V rámci akční nabídky nabízíme k vybranému elektrickému nářadí Narex zdarma multifunkční svítilnu FL LED 3 M v hodnotě 790,- kč, neb...

AKCE: Akumulátor zdarma k aku nářadí Festool

Akční nabídka byla již ukončena Pokud si v období od 1. srpna do 30. listopadu 2018 zakoupíte některý z výrobků 18V řady aku nářadí prémiové značky Festool, dostanete po r...