Jak vybrat úhlovou brusku

Úhlová bruska je jedním z nejuniverzálnějších typů ručního elektrického nářadí pro domácí dílnu, stavbu rodinného domu, nebo profesionální práci řemeslníků. Její název je odvozen od úhlové převodovky měnící vertikální rotaci osy motoru na horizontální rotaci kotouče. U nás se pro tento typ brusky vžily názvy jako flexka, flexa, nebo rozbrušovačka.

Jak správně vybrat

S úhlovou bruskou můžete řezat nebo brousit kovy, od tenkých plechů až po silné kovové nosníky, cihly, křidlice, obklady a dlažby, beton nebo i dřevo.

Průměr kotouče

Pro drobné řezání plechů, obkladů, menších kovových profilů a pro menší broušené plochy jsou vhodné úhlové brusky s průměrem kotouče 115 a 125 mm. Ve většině případů umožnuje konstrukce těchto brusek i jednoruční držení. Univerzálnější rozměrem je v tomto případě jednoznačně průměr 125 mm.

K řezání a broušení velkých kovových profilů, dlažby, betonu a dřeva jsou navrženy úhlové brusky s velkým průměrem kotoučů 150, 180 a 230 mm. Tyto velké brusky jsou z bezpečnostních důvodů vyráběny jako dvouruční. V této kategorii jsou nejpoužívanější úhlové brusky s kotoučem 230 mm.

Příkon motoru

Důležitým parametrem při výběru úhlové brusky, je příkon motoru. Tento údaj nám napoví, jak bude bruska výkonná. Vybíráme-li například brusku s průměrem kotouče 125 mm tak pro náročné práce vybereme brusku s příkonem nad 1000W, naopak pro drobné práce bohatě postačí 600W bruska. Pro zvýšení komfortu práce se lze u některých úhlových brusek setkat se spoustou vychytávek, mezi které například patří funkce elektronického zajištění konstantních otáček i při zatížení stroje. Dále pak jsou některé úhlové brusky vybaveny elektronickou regulací otáček, takto vybavené úhlové brusky najdou své uplatnění především při broušení a leštění kamene, nerezy a betonu. Lze se též setkat s modely, které jsou vybaveny elektronickou ochranou proti přetížení a rozběhovou elektronikou, která zajistí pozvolný náběh do otáček, který snižuje reakci brusky na velké zrychlení a současně chrání i před výpadkem jističů.

Bezpečnost

Velmi důležitými kritérii při výběru jsou i bezpečnostní prvky, které chrání zdraví při práci. U vybraných brusek se lze setkat s anti-vibračními rukojeťmi, které chrání obsluhu před nežádoucími vibracemi. Nebo s ochranou proti opětovnému zapnutí, ta zajistí, že se bruska v případě krátkodobého výpadku proudu znovu sama nespustí. Lze se ale setkat i se sofistikovaným systémem, který rozpozná zaseknutí kotouče v materiálu a v okamžiku brusku vypne

Hmotnost a ergonomie

V neposlední řadě může být rozhodujícím faktorem při výběru i hmotnost a ergonomie brusky. Zejména u jednoručních brusek je důležitá nízká hmotnost a kvalitní, dobře tvarovaná rukojeť.

Akumulátorové úhlové brusky

S postupným vývojem výkonných akumulátorů se objevují v nabídkách výrobců i akumulátorové úhlové brusky, Které najdou uplatnění všude tam, kde není v dosahu zdroj elektrické energie.

Jedním z řady nabízených aku modelů je BOSCH GWS 18-125 V-LI Professional s průměrem kotouče 125 mm, který je osazen výkonným akumulátorem s kapacitou 4,0 Ah a napětím 18 V. Tato aku úhlová bruska disponuje výbornými 10 000 otáčkami za minutu.

Mezi značkové výrobce s kvalitními produkty úhlových brusek patří např. Dewalt, Bosch nebo Narex. Zástupcem střední třídy brusek, která nabízí výborný poměr cena/výkon, je např. značka Skil, která je součástí koncernu Bosch.

Kotouče pro úhlové brusky

Stejně jako správná funkce úhlové brusky jsou důležité kvalitní řezné i brusné kotouče.

Řezné kotouče

V závislosti na provedení se používají pro dělení obrobků z kovu, kamene, nerezové oceli a litiny. Standardně jsou v nabídce kotouče s tloušťkou od 0,8 mm, které najdou jsou určeny především pro řezání tenkostěnných plechů, až po kotouče do 3,2 mm, pro řezání silnějších materiálů a profilů.

Brusné kotouče

V závislosti na provedení se používají pro opracování ploch kovových a nerezových materiálů. Své uplatnění najdou především při obrušování svarů, odjehlování, apod. Brusné kotouče se standardně vyrábí v tloušťkách od 4-8 mm (podle průměru kotouče).

Diamantové řezné kotouče

V závislosti na provedení se používají pro dělení stavebních materiálů. V nabídce lze najít jak univerzální diamantové kotouče, tak i kotouče určené pro řezání materiálů jako jsou například keramika,  beton, mramor, asfalt, kámen, nebo abrazivní materiály (cihly, pískovec).

V nabídce lze dále najít i tzv. hrncové kotouče, osazené tvrdokovem pro odstavování zbytků lepidla na dlaždicích, čištění malých ploch od ochranného nátěru apd. Pro úhlové brusky se používají i drátěné kartáče, které se uplatní především při čištění a odrezování kovových ploch. Nesmíme také zapomenout na fíbrové a lamelové brusné kotouče, které jsou určené především pro dokončovací brusné práce na svárech, případně k odrezování materiálu.

Průměr kotouče (mm) Hloubka řezu (cm) Průměr kotouče (mm) Doporučený příkon motoru
115 2 115 min. 600 W
125 2,5 125 min. 750 W / optim. 1000 W
150 3,5 150 min. 1000 W / optim. 1400 W
180 5 180 min. 1400 W / optim. 1900 W
230 7,5 230 min. 1800 W / optim. 2200 W