Jak vybrat strunovou sekačku

Datum: 28.05.2019   |  

Strunové sekačky patří mezi základní a praktické pomocníky při údržbě většiny domácích trávníků a zahrad. Na trhu zahradní techniky existuje široká škála nejrůznějších typů a modelů strunových sekaček, přičemž jejich obliba u zákazníků neustále roste. Hlavní předností strunových sekaček (neboli vyžínačů) je především jejich velmi dobrá ovladatelnost a snadné použití, které oproti klasickým rotačním sekačkám umožňuje údržbu trávníku i v místech, kam už se s velkou sekačkou není možné bezpečně dostat.

Jak vybrat strunovou sekačku?

Podle čeho vybírat strunovou sekačku?

Náš tip
Strunové sekačky jsou vhodné především na dokončovací práce a příliš se nehodí k sečení rovných travných ploch. Struna sekačky, oproti klasickému noži na travním výhonku zanechává více roztřepené okraje a díky tomu tráva po pár dnech začne osychat a žloutnout. Strunové sekačky taktéž postrádají sběrný koš na posekanou trávu.

Výběr podle značky


Elektrický nebo akumulátorový vyžínač?

Mezi nejžádanější typy strunových sekaček patří stále klasické elektrické, nabízející výhodu nízkých provozních nákladů a velmi dobré cenové dostupnosti. Pokud však nemáte na zahradě přístup k elektřině, nebo je vaše zahrada příliš členitá na bezproblémové přetahování kabelu, doporučujeme pořízení spíše akumulátorového vyžínače, který je mezi běžnými zákazníky stále populárnější.

 • Elektrické
 • Nejprodávanější typ vyžínačů pro běžnou zahradní práci. Výhodou elektrických strunovek je především jejich nízká pořizovací cena a relativně tichý provoz. Svým výkonem se elektrické strunové sekačky hodí především na občasnou a kratší práci.
 • Akumulátorové
 • Stále populárnější typ vyžínačů. Akumulátorový zdroj nabízí výhodu svobodného pohybu a zároveň lehké konstrukce, jako u elektrických sekaček. Díky nutnosti pravidelného dobíjení akumulátoru se hodí převážně na menší, nebo členité zahrady.
 • Benzínové
  Ideální pro každodenní a časově náročnější využití. Oproti elektrickým sekačkám nabízí výhodu vyššího výkonu a svobody pohybu bez nutnosti připojení k síti. Nevýhodou je pak jejich náročnější údržba, cena a relativně vyšší hmotnost.
Aku strunová sekačka UniversalGrassCut 18

Ergonomicky skvěle vyvážená aku strunová sekačka Bosch UniversalGrassCut 18


Výkon motoru

V nabídce výrobců jsou běžně elektrické strunové sekačky s příkonem v rozmezí od 250 do 1000 W. Pokud udržujete větší plochu zahrady, doporučujeme sekačku s vyšším výkonem. U akumulátorových strunových sekaček, platí stejné pravidlo jako u jiného akumulátorového nářadí. Čím je vyšší napětí akumulátoru, tím je motor výkonnější. Čím je vyšší kapacita akumulátoru, tím delší dobu bude sekačka pracovat na jedno nabití. Napájecí napětí u aku vyžínačů se pohybuje v rozmezí od 14,4 do 54 V.

 • 250 - 700 W
 • Méně výkonné elektrické modely na úpravy menšího trávníku a okrasných zahrad
 • 700 - 1000 W
 • Výkonnější elektrické modely na vzrostlejší trávu s houževnatějšími bylinami
  Náš tip
  Elektrické motory strunových sekaček na trávu jsou dimenzovány na občasnou, kratší práci. Často jsou opatřeny také bezpečnostní pojistkou motoru proti přehřátí. Na časově náročnější a každodenní práce je tak vhodnější použít model s benzinovým motorem. Na údržbu zarostlejší části zahrady s vysokou trávou a náletovými dřevinami je pak nejvhodnější pořízení speciálního krovinořezu. V omezené míře lze následně křovinořez využívat i jako strunovou sekačku.

  Šířka záběru

  Zvolenému výkonu motoru odpovídá i šířka záběru sekačky. Vzhledem k tomu, že se jedná o dokončovací nářadí, nemají strunové sekačky příliš široký záběr. V případě potřeby přesného sečení jsou výhodnější sekačky s menším záběrem.

  • 20 - 25 cm
  • Nejčastější šířka záběru u modelů s nižším výkonem
  • 30 - 45 cm
  • Standartní šířka záběru u výkonnějších modelů
  Aku vyžínač GLC3630L25

  Aku vyžínač s nastavitelnou délkou teleskopické násady Black and Decker GLC3630L25


  Žací systém

  Nylonová struna kruhového průřezu je běžně umístěna v zásobníku uvnitř žací hlavy. Struny pro běžné sekání mají průměr od 1,5 mm. Pro zlepšení sekacího výkonu se občas používají i struny se složitějším průřezem s více řeznými hranami.

  • Jednostrunový
  • Z cívky se odvíjí jen jeden konec struny. Tento systém je vhodný pro údržbu především měkké trávy.
  • Dvoustrunový
  • Nejpoužívanější systém. Ze zásobníku v žací hlavě se odvíjí dva konce sekací struny. Výhodou je především vyšší efektivita.
  Náš tip
  U některých výkonnějších modelů je možné vyměnit žací hlavu za hlavu s extra silnou strunou. Tyto pevné struny mohou mít průměr až 3,5 mm a s jejich pomocí posekáte nejen vysokou trávu, ale i odolnější byliny. Extra silné struny nebývají navinuty na zásobníkových cívkách, ale upínají se jednotlivě a to přímo do speciální žací hlavy. Po jejich opotřebení se celá struna vymění. Speciálním žacím systémem strunových sekaček jsou také sekací plastové nože. Ty jsou mnohem odolnější než klasické struny a posekaná tráva není v místě useknutí tolik roztřepená. Plastové nože jsou však o něco těžší než klasické struny, proto se tento systém používá většinou u sekaček se středním a vyšším výkonem.

  Odvíjení struny ze zásobníku

  • Poloautomatické
  • Struna se odvíjí v délkových krocích po klepnutí žací hlavy o pevnou podložku a jejím roztočením, tento poloautomatický systém se často označuje jako systém „Tap and go“.
  • Automatické
  • Struna se sama odvíjí z cívky na potřebnou délku. Sečení tak probíhá vždy s maximální efektivitou.

  Ukázka výměny sekací struny u strunových sekaček Black and Decker


  Příslušenství pro usnadnění práce

  • Teleskopická násada
  • Nastavitelná teleskopická násada umožňuje strunovou sekačku libovolně nastavit přímo na míru obsluhy. Pokud má sekačka i úhlově nastavitelné madlo je pak individuální ergonomie téměř dokonalá.
  • Otočná žací hlava
  • Praktickým detailem, který přinese nejen zvýšený komfort při práci, ale i kvalitnější úpravu okrajů trávníku je otočná žací hlava. Při vertikálním začišťování okrajů trávníku stačí otočit celou žací hlavu o 90° a pokračovat plynule v sekání bez nutnosti natáčet celou sekačku. Ještě vyšší komfort při vertikálním sekání pak nabízí postranní pojezdové kolečko nebo opěrný kluzák.
  • Pojezdová kolečka
  • Lehká plastová kolečka umožňují výrazně zjednodušit a zpřesnit horizontální práci se strunovou sekačkou. Většinou se jedná o dvě malá plastová kolečka. Některé modely jsou vybaveny také speciálním malým podvozkem se čtyřmi kolečky, která umožňuje pohodlné a přesné sekání i menších rovných ploch.
  Bezpečnost při práci 
  Po zakoupení sekačky věnujte velkou pozornost bezpečnostním předpisům, noste ochranné brýle a nepoškozenou pevnou obuv. Pokud při práci odlétne kousek struny, může vám způsobit velmi vážné poranění.

  Nejprodávanější strunové sekačky

  Black and Decker GLC3630L20

  Black and Decker GLC3630L20

  Napájecí napětí 36 V
  Max. šířka záběru 30 cm
  Typ pohonu Akumulátorový
  Hmotnost 3,5 kg
  Detail produktu
  Bosch EasyGrassCut 18-260

  Bosch EasyGrassCut 18-260

  Napájecí napětí 18 V
  Max. šířka záběru 26 cm
  Typ pohonu Akumulátorový
  Hmotnost 2,1 kg
  Detail produktu
  Einhell GC-ET 3023

  Einhell GC-ET 3023 Classic

  Jmenotivý příkon 300 W
  Max. šířka záběru 23 cm
  Typ pohonu Elektrický
  Hmotnost 1,5 kg
  Detail produktu
  Black and Decker GLC3630L25

  Black and Decker GLC3630L25

  Napájecí napětí 36 V
  Max. šířka záběru 30 cm
  Typ pohonu Akumulátorový
  Hmotnost 3,8 kg
  Detail produktu
  Bosch ART 35

  Bosch ART 35

  Jmenovitý příkon 600 W
  Max. šířka záběru 35 cm
  Typ pohonu Elektrický
  Hmotnost 4,6 kg
  Detail produktu

  Elektrické strunové sekačky
  Gardena SmallCut Li-23R

  Gardena SmallCut Li-23R

  Napájecí napětí 14,4 V
  Max. šířka záběru 23 cm
  Typ pohonu Akumulátorový
  Hmotnost 1,7 kg
  Detail produktu

  Akumulátorové strunové sekačky

  Novinky

  AKCE | Akumulátor zdarma k aku nářadí FESTOOL

  Akční nabídka do 30. listopadu 2019 Pokud si v období od 1. září do 30. listopadu 2019 zakoupíte některý z vybraných výrobků 18V řady aku nářadí Festool, dostanete po regi...

  AKCE | Ušetřete až 2600 kč za nářadí FESTOOL

  Akce CASHBACK byla již ukončena Pokud si v období od 1. července do 31. srpna 2019 zakoupíte některý z vybraných výrobků nářadí Festool, máte možnost využít propagační akci...