Jak vybrat strunovou sekačku

Datum: 20.04.2014   |  
Strunová sekačka je jedním z praktických pomocníků při údržbě trávníku. Po úpravě rovných, travnatých ploch rotační sekačkou, zbývá okolo trávníku vždy ještě mnoho míst, kam se tato sekačka nedostane, nebo kde by mohla způsobit škodu.
Okolí stromů a keřů, okraje trávníku u obrubníku a zdí, okolí laviček a altánů, to jsou místa, která snadno a bezpečně upravíte právě s pomocí praktické, strunové sekačky.

Vyžínače, jak se také strunové sekačky nazývají, jsou opravdu lehké a díky použitému elektromotoru i velmi tiché. Pokud je některá práce na zahradě opravdu snadná a jednoduchá, pak je to právě  sekání strunovou sekačkou.

Strunové sekačky jsou vhodné především pro dokončovací práce a bez dalšího příslušenství se příliš nehodí pro sekání rovných ploch trávníku. Struna totiž zanechává na travním výhonku víc roztřepené okraje než klasický nůž a tráva tak po pár dnech na koncích osychá a žloutne. Tento typ sekaček také nemá sběr posekané trávy.

 

Podle čeho strunovou sekačku vybírat?

 • Podle výkonu motoru a šířky záběru
 • Podle zdroje energie
 • Podle žacího systému
 • Podle dalších doplňků

Výkon motoru

V nabídce výrobců jsou běžně strunové sekačky  s příkonem od 250 do 1000 W.

Slabší modely
doporučujeme hlavně pro drobné úpravu menšího trávníku a okrasné zahrady.
Výkonnější modely si poradí i se vzrostlejší trávou a pevnějšími bylinami.

Pokud však potřebujete posekat zarostlou část zahrady s vysokou trávou a náletovými dřevinami, budete si muset pořídit speciální křovinořez, protože tuto práci už plastové struny nezvládnou.

Elektrické motory, které používá strunová sekačka na trávu, jsou dimenzovány na občasnou, kratší práci. Pro ochranu jsou často opatřeny pojistkou proti přetížení. Na každodenní, nebo několika hodinovou práci je nutné použít profesionální modely s benzinovými motory.

Větší výkon si také raději zvolte, pokud udržujete velkou plochu trávníku nebo zahrady. Vždy je lepší počítat při  výběru s určitou výkonovou rezervou. Pokud budete mít k dispozici silnější motor, můžete pracovat déle, bez rizika přehřátí motoru.

 U akumulátorových strunových sekaček, platí stejné pravidlo jako u jiného akumulátorového nářadí:

Čím je vyšší napětí akumulátoru, tím je motor výkonnější. Čím je vyšší kapacita akumulátoru, tím delší dobu bude sekačka pracovat na jedno nabití.

Širokou nabídku akumulátorových strunových sekaček nabízí např. značky Bosch, Black and Decker, nebo Gardena.

Zvolenému výkonu motoru odpovídá i šířka záběru sekačky. Vzhledem k tomu, že se jedná, dokončovací nářadí, namají strunové sekačky příliš široký záběr.

U modelů s nižším výkonem počítejte s nejčastější šířkou  záběru 25 cm.
Nejvýkonnější elektrické modely mohou mít záběr až 35 cm.

     
  Konstrukce elektromotoru a převodovky strunových sekaček Black and Decker
 

Klasický elektrický nebo akumulátorový vyžínač?

Klasické elektrické strunové sekačky, napájené kabelem ze sítě, budou jistě i nadále nejžádanějším typem vyžínačů. Jsou lehké, téměř bezúdržbové, s nízkými provozními náklady a především však cenově velmi výhodné.
 
Pokud však nemáte na zahradě přístup k elektřině, nebo je vaše zahrada příliš členitá na bezproblémové přetahování kabelu, určitě využijete akumulátorové vyžínače . Jejich hmotnost a výkon je už dnes srovnatelný s klasickými modely, takže jediným limitem je zatím stále cena, která je u akumulátorových modelů vyšší.

Na druhé straně však za tuto vyšší cenu získáte velký bonus v absolutní svobodě pohybu a velmi snadné manipulaci.
Také akumulátorové strunové sekačky mají velmi nízkou hmotnost, minimální vibrace a vyžadují pouze drobnou údržbu.

   
 Akumulátorová strunová sekačka
Bosch ART 26-18 LI

šířka záběru 26 cm, 18 V, 1,5 Ah
hmotnost 2,5 kg
 Elektrická strunová sekačka
Black and Decker ST5530

šířka záběru 30 cm, příkon 550 W,
hmotnost 2,5 kg


Jaké použít struny?


Nylonová struna kruhového průřezu je běžně umístěna v zásobníku uvnitř žací hlavy. Pro zlepšený sekací vákon se někdy používají i struny se složitějším průřezem s více řeznými hranami.
Struny pro běžné sekání mají průměr od 1,5 mm.

Typy žacích systémů:
 • Jednostrunový žací systém.
  Z cívky se odvíjí jen jeden konec struny. Tento systém je vhodný pro údržbu především měkké trávy.
 • Dvoustrunový žací systém
  Nejpoužívanější sekací systém. Ze zásobníku v žací hlavě se odvíjí dva konce sekací struny. Výhodou tohoto systému je především vyšší efektivita.
Odvíjení sekací struny ze zásobníku:
 • Automatické
  struna sama odvíjí z cívky na potřebnou délku

 • Poloautomatické
  struna se odvíjí v délkových krocích po klepnutí žací hlavy o pevnou podložku a jejím roztočením,  tento poloautomatický systém se často označuje jako systém „Tap and go“Dvoustrunový žací systém
strunové sekačky Gardena ProCut 1000
Jednostrunový žací systém strunové sekačky
Black and Decker GL8033


U některých výkonnějších modelů je možné vyměnit žací hlavu s klasickou, odvíjecí strunou, za hlavu
s extra silnou strunou.

Tyto pevné struny mohou mít průměr až 3,5 mm a s jejich pomocí posekáte nejen vysokou trávu, ale i odolnější byliny. Extra silné struny nebývají navinuty na zásobních cívkách, ale upínají se jednotlivě, přímo do speciální žací hlavy. Po jejich opotřebení se celá struna vymění.

Speciálním žacím systémem strunových sekaček jsou sekací plastové nože, používané například u strunových sekaček Bosch.
Jsou mnohem odolnější než klasické struny a posekaná tráva není v místě useknutí tolik roztřepená. Upínnání i výměna plastových nožů je velmi jednoduchá.
Plastové nože jsou však o něco těžší než klasické struny, proto se tento systém používá většinou u sekaček se středním a vyšším výkonem.
 
     
Systém plastových nožů do strunových sekaček Bosch
Ukládání cívky
se strunou do žací hlavy
Upevění níhradního zásobníku s extra silnou strunou


Detaily, které vám usnadní práci


Teleskopické násady

Praktickou teleskopickou násadu ocení úplně všichni z rodiny. Každý si totiž může snadno nastavit délku strunové sekačky přímo na míru. Sekání v ideální vzpřímené poloze je tak velice komfortní. Pokud má sekačka i úhlově nastavitelné madlo je individuální ergonomie téměř dokonalá.

 
Teleskopická násada strunové sekačky
Skill 730AA
Nastavitelné madlo strunové sekačky
Black and Decker


Otočná žací hlava

Dalším, velmi praktickým detailem, který vám přinese nejen zvýšený komfort při práci, ale i kvalitnější úpravu okrajů trávníku je otočná žací hlava. Při vertikálním začišťování okrajů trávníku stačí otočit celou žací hlavu o 90 stupňů a pokračovat plynule v sekání bez nutnosti natáčet celou sekačku. Ještě vyšší komfort při vertikálním sekání nabízí postranní pojezdové kolečko nebo drátový opěrný kluzák.Lehce nastavitelnáí žací hlava strunové sekačky
Gardena
Drátěný kluzák pro snadnější a přesnější
vertikální sekání sekačkou Black and Decker

Pojezdová kolečka

Lehká plastová kolečka výrazně zjednoduší a zpřesní horizontální práci se strunovou sekačkou.
Většinou se jedná o dvě malá plastová kolečka jako například u modelu BOSCH ART 30 Combitrim, která přesto dokáží práci s vyžínačem velmi usnadnit.
Strunová sekačka BLACK and DECKER ST5530CM je vybavena speciálním malým podvozkem se čtyřmi kolečky. S touto sekačkou pak můžete pohodlně a přesně sekat i menší rovné plochy.

 
Moderní systém pojezdových koleček- strunová sekačka
Gardena ComfortCut 450
. Kolečka je možné snadno
zvednout a použít drátový kluzák pro vertikální sekání.
Kombimovaná strunová sekačka
Black and Decker ST5530CM umožňuje
připojení na praktický podvozek


 Náš tip

Po zakoupení sekačky věnujte velkou pozornost bezpečnostním předpisům, noste ochranné brýle a nepoškozenou pevnou obuv. Pokud při práci odlétne kousek struny, může vám způsobit velmi vážné poranění.

 
Při výběru dbejte kromě dostupného příslušenství také na poskytovaný servis a délku záruční doby.


Publikováno +Rucni-naradi.cz, 20.4. 2014


Novinky

AKCE: Multifunkční LED svítilny k nářadí Narex

Získejte LED svítilnu zdarma! V rámci akční nabídky nabízíme k vybranému elektrickému nářadí Narex zdarma multifunkční svítilnu FL LED 3 M v hodnotě 790,- kč, neb...

AKCE: Akumulátor zdarma k aku nářadí Festool

Akční nabídka byla již ukončena Pokud si v období od 1. srpna do 30. listopadu 2018 zakoupíte některý z výrobků 18V řady aku nářadí prémiové značky Festool, dostanete po r...