AKCE: Doprava do balíkovny jen za 27 Kč

10 rad, jak správně zalévat

Datum: 11.08.2015   |  
Řídké a suché rostliny jsou noční můrou všech zahrádkářů. Aby se z vašich pečlivě upravovaných záhonků nestalo údolí smrti, je třeba věnovat jim pozornost. Vybrali jsme deset osvědčených rad. Při jejich dodržování se dočkáte bohaté úrody. 

1. Ráno mají rostliny vodu nejraději 

Po této radě snad skončí debaty o době zavlažování jednou provždy. Ranní zalévání je to nejlepší, co můžete vašim plodinám dopřát. Je to tak. Dopoledne se voda dobře vsakuje do půdy a rostliny čerpají vláhu, která jim vydrží po celý den. Zalévání v brzkých ranních hodinách je maximálně efektivní přístup. 

2. Lépe večer než odpoledne

Pokud nemůžete ráno, zalévejte večer. Odpolední nálož studené zálivky způsobí rozpáleným rajčatům, kedlubnám nebo salátům šok. Večerní kropení má jednu nevýhodu  -  voda se nestačí vypařit. Rostliny zůstávají mokré po celou noc, což vytváří podmínky pro plísně a choroby. Rada č. 1 je proto nad zlato. 

 Tip
Existuje večer ideální čas na zalévání? Ano, našli jsme ho. Po 20. hodině je již dostatečně chladno a vyrazit můžete hned po skončení televizních zpráv.

3. Méně často, ale intenzivně

Jedna pořádná dávka je lepší než několik malých. Dopřejte výpěstkům vláhu v takovém množství, aby se dostala až hluboko do zeminy. Díky tomu nebudete muset zalévat každý den. 

4. Objevte mulčování 

Ptáte se, cože má mulčování společného se zavlažováním a spotřebou vody? Mulčování je pokrývání půdy přírodním materiálem. Zalejte vydatně vaše záhony a přikryjte je peřinkou ze sena, kompostu nebo trávy. Ochranná vrstva nejenže udrží vlhkost po delší čas, ale zabraní divokému bujení plevele. Drobně posekaná tráva se rozkládá a funguje jako hnojivo. Běžně se mulčují keře a růže.
 Mulčování v praxi
 Mulčování v praxi


5. Rovnou ke kořenům

Směřujte proud vody přímo ke kořínkům. Dejte si pozor, abyste nepolili samotné rostliny. Listy by nestačily oschnout. Kapky vody násobí účinky UV záření. Ani se nenadějete a slunce zeleninu spálí. Vyvarujte se tvorbě kaluží. Udělat jednu velkou louži s tím, že se zalíváním budu mít na čas pokoj, je mylná představa. Takový postup plodinám spíše škodí. Půda nemůže dýchat, navíc máte zaděláno hnilobné procesy.

6. Plevel krade

Nekontrolovatelný plevel ubírá vašim rostlinkám vláhu. A ještě jim stíní. Mezi největší pacholky řadíme pcháč rolní nebo pěťour maloúborný. Obzvláště zákeřný je pýr plazivý. Dejte si pozor taky na bršlici kozí nohu. Jakmile zapustí kořeny a rozšíří se, těžko ji vyhubíte. Zatočte s plevelem včas, než vám zamoří záhony. 

 Pěťour maloúborný  Pcháč rolní
 Pěťour maloúborný  Pcháč rolní
   

7. Není voda jako voda

Devět z deseti zahrádkářů vám potvrdí, že na zalévání je nejlepší dešťová voda. Neuděláte chybu, pokud budete zalévat s odstátou vodou ze studně. Zelenina není dítě toužící v parnu po ledové limonádě. Má ráda osvěžení o pokojové teplotě. Voda by neměla být chladnější než je půda.



Víte, že…
…půda o ploše jednoho metru čtverečního si žádá 25 - 40 litrů vody za týden, v horku až o polovinu více?


8. Mladý trávník potřebuje extra péči

Nový trávní porost potřebuje dvakrát takovou sprchu. Bez ohledu na počasí. Tráva sice snese hodně, ale vyschnutí do hloubky 20 cm by pro ni mohlo znamenat konec. U staršího trávníku není problém vysušení do 30 cm. Čerstvě zasázené rostlinky potřebují pít vodu denně. 

9. Zaleju za vás, jsem závlahový systém

Na malé plochy si vystačíte s konvicí nebo hadicí. U reprezentativních a velkých trávníků se neobejdete bez závlahového systému. Nejenže šetří váš čas, ale díky přesně určenému množství neplýtváte vodou. Zalívá rovnoměrně. Ať se budete snažit sebevíc, sami toho nikdy nedosáhnete. A pracuje, i když nejste doma. 

10. Lehké osvěžení má tráva ráda 

Zažíváte pařák jako na poušti. Vy se osvěžíte sami, ale co váš opečovávaný trávník? Zchlaďte zelený koberec alespoň v podobě lehké závlahy. Pusťte lehkou sprchu na pár minut a uděláte trávníku službu, za kterou vám bude vděčný. Ne však déle než na tři minuty. Drobné kapky ho osvěží, aniž by mu slunce ublížilo. 


Jak poznáte, že je potřeba zalévat trávník?
V hloubce deseti centimetrů je sucho. Projdete-li se po trávníku, zůstávají ve vaší stopě slehlá stébla trávy. 

Kategorie, které byste měli navštívit:

WORLD W46P      GARDENA PowerMax 42 E  

Díky mulčování WORLD W46P hnojí a udržuje vlhkost zároveň.  

Mulčujte s GARDENA PowerMax 42 E a nemusíte chodit sypat koš.   




Novinky

AKCE | limitovaná edice nářadí Metabo Black Edition

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Exluzivní nabídka akumulátorového nářadí METABO v černé variantě z limitované edice Black Edition a s nadstandartní zárukou "Full ...

AKCE | Akumulátor zdarma k aku nářadí FESTOOL

PROBÍHAJÍCÍ AKCE Pro zákazníky, kteří hledají kvalitní akumulátorové nářadí výrobce FESTOOL nabízíme k vybranému nářadí jeden 18V akumulátor o kapa...