Jak vybrat hobby vysokotlaký čistič

Pod pojmem Vysokotlaký čistič si možná mnoho z vás nedokáže ihned představit konkrétní výrobek, ale pokud se řekne „wapka“, nebo tlaková myčka, většinou si už všichni vzpomenou. Vybaví si kompaktní stroj s čerpadlem, hadicí a vysokotlakou tryskou, který si za pomocí silného tlaku vody dokáže poradit i s velmi odolnými nečistotami.

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Podle čeho vybírat vysokotlaký čistič?

Náš tip 
Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru vysokotlakého čističe je kvalitní čerpadlo. Pro určení parametrů čerpadla platí pravidlo, že čím vyšší je tlak čerpadla, tím bude mytí efektivnější a účinnější. Čím bude mít čerpadlo vyšší průtok, tím bude zase práce rychlejší.

Výběr vapky podle značky


Provozní tlak čističe

U vysokotlakých čističů určených pro hobby použití existují základní modely s tlakem čerpadla od 100 barů až po výkonné modely, pracující s tlakem čerpadla až 185 barů.

  • 100 - 130 bar
  • Pro základní práce menšího rozsahu, mezi které patří třeba mytí jízdních kol, fasád, dlažeb, případně nenáročné mytí automobilů, motocyklů a skútrů
  • 130 - 140 bar
    Pro náročnější čistící operace jako je kvalitní mytí automobilů, střešní krytiny, dlažeb, odpadů a okapů
  • 150 - 185 bar
    Poloprofesionální čističe určené pro náročnější uživatele a častější pracovní nasazení
Mytí auta s vysokotlakou myčkou Nilfisk

S vysokotlakým čističem o tlaku 140 barů a speciálním příslušenstvím lze kvalitně umýt i automobil


Max. průtok čerpadla

Aby bylo čištění především větších ploch efektivnější, potřebujete čerpadlo s větším průtokem. Průtok čerpadla je udávaný v litrech za hodinu (l/hod).

  • 300 - 400 l/hod
  • Menší čerpadla s nižším výkonem pro mytí menších ploch
  • 400 - 650 l/hod
  • Výkonnější čerpadla, vhodná pro mytí velkých ploch nad 100 m2
Náš tip 
V některých případech, kdy by mohlo dojít k poškození umývaného povrchu vysokým tlakem, jako například při mytí fasád nebo dřevěných výrobků je třeba regulovat tlak vody. Poloprofesionální modely mají regulací tlaku přímo na stroji. U hobby čištičů, lze tlak částečně regulovat na trysce, speciálním příslušenství (čistič dlažeb Nilfisk), nebo případně mytím z větší vzdálenosti. Pro mytí jízdních kol použijte co nejmenší tlak a co nejvíc rozptýlený vodní paprsek. I přes tyto úpravy čistěte kolo s větší vzdálenosti a detailně stříkejte jen do míst, kde nejsou v umístěna ložiska, jako jsou náboje kol, hlavové složení nebo pedály.

Příkon motoru

Pro pohon čerpadel u běžných hobby a poloprofesionálních vysokotlakých čističů se používají klasické elektromotory s příkony podle velikosti čerpadla. Některé poloprofesionální vysokotlaké čističe jsou poháněny také moderními bezuhlíkovými (indukčními) motory s nízkou spotřebou a vysokým výkonem.

  • 1300 - 1500 W
  • Méně výkonné "hobby" vysokotlaké čističe
  • 1500 - 2800 W
  • Výkonnější "poloprofesionální" vysokotlaké čističe
Čištič teras AquaSurf 250 pro vysokotlaké čističe Bosch AQT

Pomocí speciálního příslušenství lze snadno očistít terasu, dlažbu, garážová vrata nebo zahradní plot


Kvalita čerpadla

Nejlevnější a nejméně výkonné vysokotlaké čističe používají čerpadla s díly z odolných plastů. Životnost tohoto materiálu tak odpovídá menší frekvenci jejího používání.

Čerpadla u modelů vyšších řad hobby čističů jsou naopak vyrobena převážně z odolných slitin hliníku nebo mosazi. Velká pozornost je u čerpadel věnována i kvalitnímu uložení hřídelí v ložiscích.

Náš tip 
Dbejte na to, abyste vždy po ukončení práce a vypnutí motoru, uzavřeli přívod vody a zmáčknutím pistole vypustili tlak ze soustavy. Vodu z čističe nevylévejte. Před zimou zbavte pečlivě celý čistič, včetně čerpadla, vody, tak aby nemohlo dojit k jeho poškození vlivem mrazu. Nikdy nespouštějte vysokotlaký čistič, pokud není úplně zavodněný. Po připojení na vodu, zmáčkněte pistoli a teprve až voda sama vyteče a vytlačí vzduch ze soustavy, můžete čistič zapnout.

Příslušenství pro tlakové myčky

Už při výběru vhodného modelu se zajímejte o vhodné příslušenství, kterého je většinou v nabídce velké množství. Pokud si koupíte levný, neznačkový model, bez příslušenství, je možné, že za pár měsíců už nebude v nabídce a nebudete si tak moct příslušenství dokoupit.

Téměř pro každý druh čištění a mytí se vyrábí speciální kartáče, nástavce a přípravky, které danou operaci výrazně zkvalitní nebo zrychlí. Proto si můžete vybrat různé trysky, ať už rotační, napěnovací, nebo s bodovým paprskem, speciální sety na mytí aut a motocyklů, rotační kartáče nebo na mytí teras, případně speciální sady na čištění okapů a odpadů.

Často bývá bohaté příslušenství již v ceně vysokotlakého čističe. Proto si vždy pečlivě prověřte co k vybranému vysokotlakému čističi dostanete za příslušenství. Některé modely výrobce nabízí ve výhodných sadách se speciálním příslušenstvím v ceně. Takové sady bývají vytvořeny například pro mytí automobilů, nebo pro čištění venkovních teras a dlažby.

Ukázka příslušenství vysokotlakého čističe Nilfisk


Tipy a triky při použití

  • Ohřev vody

  • Hobby vysokotlaké čističe nemají vlastní ohřev vody. Některé modely je však možné napojit na zdroj teplé vody a to až do teploty 50°C. Použitím teplé vody se výrazně zefektivní účinnost čištění.
  • Dávkování saponátu

  • V případě že budete používat vysokotlaké čističe k mytí automobilů, motocyklů nebo mastných ploch, můžete využít další praktický doplněk, který nabízí některé modely a to dávkování saponátu. U levnějších modelů jsou nádoby se saponátem samostatné, u lepších modelů je tato nádoba integrovaná do samotného čističe. (Pro tento způsob mytí je nutné používat speciální saponáty pro vysokotlaké čističe, které jsou jednak biologicky odbouratelné a taktéž šetrné k materiálům čerpadel)
  • Přívod vody

  • Standardně jsou hobby vysokotlaké čističe napojeny na běžný vodovodní rozvod. Některé vybrané hobby čističe jsou schopny pracovat i bez tlakové vody na vstupu, zdrojem tak může být sud s vodou, zásobník apod. Podmínkou provozu ovšem je, aby byl zdroj vody umístěný výš, než samotný vysokotlaký čistič a současně je nutné stroj před spuštěním dokonale zavodnit.
Bezpečnost při práci 
Vysokotlaké čističe sice pracují „pouze“ s vodou, ale při vysokém tlaku. V žádném případě je tedy nepodceňujte a dbejte všech bezpečnostních pravidel. Používání ochranných brýlí a rukavic je jen minimální základ. Například při použití rotační trysky a krátké vzdálenosti, se dokáže vodní paprsek provrtat během chvilky nejen pevnou slupkou od melounu, ale může vážně poškodit i lidské zdraví. Proto se před prvním spuštěním pečlivě seznamte s návodem na obsluhu a bezpečnostními pravidly. Nikdy s tlakovou pistolí nemiřte na osoby ani zvířata a neumývejte elektrické zařízení pod napětím.