Jak vybrat oscilační brusku

Současná nabídka oblíbených oscilačních brusek, někdy nazývaných také jako multifunkční nářadí, je poměrně široká. V nabídce jsou nejen hobby, ale i profesionální modely, můžete si koupit nářadí napájené ze sítě nebo z akumulátoru a vybírat si můžete i z široké nabídky příslušenství a nástrojů.

Zaváhat však můžete pří nákupu oscilační brusky značkové nebo levnější neznačkové.
V našem jednoduchém návodu vám poradím, kde můžete ušetřit a kde šetření není právě na místě.

Příkon motoru

Prvním parametrem, který vás bude zajímat je výkon motoru. Jeho hodnotu však často v popisu nenajdete, protože výrobci udávají především hodnotu příkonu motoru

  • Pro běžné domácí práce vám postačí brusky o příkonu do 250 W. 
  • Pro náročnější a dlouhodobou práci se vyplatí silnější nářadí o příkonu 250-350 W.
U akumulátorového nářadí  se však hodnoty příkonu neudávají. Tady se orientujte podle pracovního napětí a kapacity akumulátoru. Platí:
  • Čím vyšší zvolíte napětí akumulátoru,tím výkonnější nářadí bude. Nejčastěji pracují akumulátorové oscilační brusky s napětím akumulátoru 10,8V, 14,4 a 18 V.
  • Čím větší bude kapacita akumulátoru, tím déle vydrží bruska pracovat  na jedno nabití. Kapacity dodávaných akumulátorů jsou běžně v rozsahu od 1,5 do 4,0 Ah. 
Počítejte však s tím, že akumulátorové multifunkční nářadí bude dražší než běžné, s napájením ze sítě. Za tuto vyšší cenu však získáte absolutní volnost práce, bez obtížného elektrického kabelu.

Regulace počtu kmitů


Další důležitou vlastností, na kterou byste neměli při výběru zapomenout, je jistě plynulá regulace nebo předvolba počtu kmitů nástroje. Správná volba počtu kmitů je závislá na materiálu a pracovních podmínkách.
  • Vyšší hodnoty kmitů využijete pro řezy do tvrdších materiálů, jako jsou kov nebo dřevo
  • Nižší počet kmitů je pak doporučený pro řezy do měkkých materiálů, jako jsou například plasty.

Systém upnutí a výměna nástrojů

 
Vzhledem k vysoké univerzálnosti oscilačních brusek se zaměřte i na systém upnutí a výměny nástroj. Levnější modely mají nástroje uchyceny pomocí šroubu, jejich výměna není tak rychlá jako u rychloupínacích systémů a je k ní potřeba příslušný klíč. U kvalitnějšího hobby, nebo profesionálního nářadí jsou nástroje uchyceny praktickým rychloupínacím systémem, se kterým je výměna nástroje velmi snadná a rychlá, bez nutnosti dalšího nářadí.

Hmotnost, ergonomie a vibrace

Pokud plánujete pracovat s oscilační bruskou delší dobu, vybírejte nářadí s nižší hmotností, lepší ergonomií a s tlumícími zónami vibrací. Drobný rozdíl v ceně se vám mnohokrát vrátí v příjemné a komfortní práci. 

Výběr podle druhu práce a příslušenství


Oscilační brusky patří mezi nejuniverzálnější ruční elektrické nářadí. Proto se při jeho výběru určitě zajímejte i o to, jak široká je pro vybraný model, nabídka speciálních nástrojů a dalšího spotřebního materiálu. Základní nástroje většinou bývají standardní součástí balení, ale pro některé vybrané práce, mezi které například patří odstraňování lepidel na dlaždice, je potřeba dokoupit speciální nástroje.

Nástroje se k pracovní hlavě připevňují pomocí různých upevňovacích systémů, a přestože se k oscilačním bruskám dodávají často různé adaptéry, nebývají tyto systémy příliš univerzální. Proto se může stát, že se nakonec budete muset ve výběru nástrojů omezit jen na ty, které jsou určené pouze pro váš model. Levnější modely většinou nenabízí tak širokou škálu doplňkových nástrojů jako značkové modely.

Při práci s oscilačními bruskami se nástroje často mění, proto přemýšlejte, jestli nezvolit nářadí s rychlým výměnným systémem, kde nebudete potřebovat pro výměnu nástroje žádné další nářadí.
 
Velmi praktickým doplňkem, na kterém se také nevyplatí šetřit, je systém na odsávání prachu. Tento systém vám nejen zvýší pracovní komfort, ale pokud pracujete v zařízeném bytě, může vám významně usnadnit i úklid po skončení práce.

Výběr podle značky

Velmi často se zákazníci ptají, jestli si mají koupit značkové nářadí, nebo můžou ušetřit zakoupením levnějšího „obyčejného“ modelu. Odpověď není často jednoduchá, protože výběr značky přímo souvisí s požadavky, které kupující na nové nářadí klade. Pokusíme se tedy shrnout naše zkušenosti do stručného doporučení.
 

Kdy zakoupit kvalitní multifunkční nářadí?


Odpovídající značkový výrobek se vám vyplatí tehdy, pokud předpokládáte, že budete s nářadím pracovat častěji a delší dobu. Nebo pokud chcete mít při práci, díky optimalizované ergonomii, nižší hmotnosti a speciálnímu příslušenství, větší komfort. U těchto modelů můžete využívat i širokou nabídku speciálních nástrojů a originálního příslušenství. 

Se značkovým výrobkem budete mít také přístup ke kvalitnímu záručnímu a pozáručnímu servisu a dlouhodobou jistotu dostupnosti náhradních dílů. 

Výběr žádného nářadí není jednoduchý, vzhledem k množství parametrů a požadavků, které se snažíte při jeho výběru zohlednit. Proto doufáme, že jsme vám naším návodem alespoň částečně pomohli a zkrátili tak čas, který budete věnovat výběru  nového multifunkčního nářadí.